Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Dünya Fantezi Ödülü 2016 Kazananları Açıklandı

Dünya Fantezi Ödülü 2016 Kazananları Açıklandı

world-fantasy-convention-banner

 27 – 30 Ekim 2016 tarihleri arasında ABD’de, Columbus’ta gerçekleştirilen World Fantasy Convention‘da verilen Dünya Fantezi Ödülleri 2016‘nın kazananları belli oldu.

2016 yılının en başarılı fantastik edebiyat eserleri de belirlendi.

Kazanan isimler şu şekilde:

(Kazanan isimler koyu ve kırmızı olarak belirtilmiştir)

En İyi Roman

  • The Buried Giant  Kazuo Ishiguro (Knopf; Faber & Faber)
  • The Fifth Season – N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
  • Uprooted – Naomi Novik (Del Rey; Macmillan UK)
  • Savages – K.J. Parker (Subterranean)
  • The Chimes – Anna Smaill (Sceptre)
  • A Head Full of Ghosts – Paul Tremblay (Morrow)

En İyi Kısa Roman

  • The Unlicensed Magician – Kelly Barnhill (PS)
  • The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn” – Usman T. Malik (Tor.com 4/22/15)
  • Guignol” – Kim Newman (Horrorology)
  • Waters of Versailles” – Kelly Robson (Tor.com 6/10/15)
  • Farewell Blues” – Bud Webster (F&SF 1-2/15)

En İyi Kısa Hikaye

  • The Neurastheniac” – Selena Chambers (Cassilda’s Song)
  • Pockets” – Amal El-Mohtar (Uncanny 1-2/15)
  • The Heat of Us: Notes Toward an Oral History” – Sam J. Miller (Uncanny 1-2/15)
  • The Deepwater Bride” – Tamsyn Muir (F&SF 7-8/15)
  • “Hungry Daughters of Starving Mothers” – Alyssa Wong (Nightmare 10/15)

En İyi Antoloji

  • The Doll Collection – Ellen Datlow, ed. (Tor)
  • Black Wings IV – S.T. Joshi, ed. (PS)
  • She Walks in Shadows – Silvia Moreno-Garcia & Paula R. Stiles, eds. (Innsmouth Free Press)
  • Cassilda’s Song – Joseph S. Pulver, Sr., ed. (Chaosium)
  • Aickman’s Heirs – Simon Strantzas, ed. (Undertow)

En İyi Koleksiyon

  • Bone Swans, C.S.E. Cooney (Mythic Delirium)
  • Leena Krohn: Collected Fiction, Leena Krohn (Cheeky Frawg)
  • Skein and Bone, V.H. Leslie (Undertow)
  • Get in Trouble, Kelly Link (Random House)
  • Reality by Other Means: The Best Short Fiction of James Morrow, James Morrow (Wesleyan)
  • You Have Never Been Here, Mary Rickert (Small Beer)

En İyi Çizer

  • Richard Anderson
  • Galen Dara
  • Julie Dillon
  • Kathleen Jennings
  • Thomas S. Kuebler

Profesyonel Özel Ödülü

  • Neil Gaiman, Dave Stewart, & J.H. Williams III, for The Sandman: Overture (Vertigo)
  • Stephen Jones, for The Art of Horror (Applause Theatre & Cinema)
  • Robert Jordan, Harriet McDougal, Alan Romanczuk, & Maria Simons, for The Wheel of Time Companion (Tor)
  • Joe Monti, for contributions to the genre
  • Heather J. Wood, for Gods, Memes and Monsters: A 21st Century Bestiary (Stone Skin)

Amatör Özel Ödülü

  • Scott H. Andrews, for Beneath Ceaseless Skies
  • Jedediah Berry & Eben Kling, for The Family Arcana: A Story in Cards (Ninepin)
  • John O’Neill, for Black Gate
  • Alexandra Pierce & Alisa Krasnostein, for Letters to Tiptree (Twelfth Planet)
  • Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas, for Uncanny
  • Helen Young, for Tales After Tolkien Society
G.O.R.A. Filmi, Arif ve 216 ile Devam Edecek
Hobbit, Yeni Zelanda'nın Yeni Geçim Kaynağı Oldu