Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Dünya Fantezi Ödülü 2016 Adayları Belirlendi

Dünya Fantezi Ödülü 2016 Adayları Belirlendi

world-fantasy-convention-banner

Fantastik kurgu dünyasının en önemli ödüllerinden biri sayılan Dünya Fantezi Ödülü için adaylar belli oldu. Kazanan isimler, 27-30 Ekim tarihlerinde düzenlenecek World Fantasy Convention‘da açıklanacak.

1975 yılından beri süregelen ve en eski fantastik etkinliklerden biri olarak gösterilen World Fantasy Convention; fantastik edebiyata, bilgisayar oyunlarına ve fantazyanın birçok alt koluna yer veren büyük bir etkinlik.

Adaylar şu şekilde;

world-fantasy-awardEn İyi Roman

  • The Buried Giant  Kazuo Ishiguro (Knopf; Faber & Faber)
  • The Fifth Season – N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
  • Uprooted – Naomi Novik (Del Rey; Macmillan UK)
  • Savages – K.J. Parker (Subterranean)
  • The Chimes – Anna Smaill (Sceptre)
  • A Head Full of Ghosts – Paul Tremblay (Morrow)

En İyi Kısa Roman

  • The Unlicensed Magician – Kelly Barnhill (PS)
  • The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn” – Usman T. Malik (Tor.com 4/22/15)
  • Guignol” – Kim Newman (Horrorology)
  • Waters of Versailles” – Kelly Robson (Tor.com 6/10/15)
  • Farewell Blues” – Bud Webster (F&SF 1-2/15)

En İyi Kısa Hikaye

  • The Neurastheniac” – Selena Chambers (Cassilda’s Song)
  • Pockets” – Amal El-Mohtar (Uncanny 1-2/15)
  • The Heat of Us: Notes Toward an Oral History” – Sam J. Miller (Uncanny 1-2/15)
  • The Deepwater Bride” – Tamsyn Muir (F&SF 7-8/15)
  • Hungry Daughters of Starving Mothers” – Alyssa Wong (Nightmare 10/15)

En İyi Antoloji

  • The Doll Collection – Ellen Datlow, ed. (Tor)
  • Black Wings IV – S.T. Joshi, ed. (PS)
  • She Walks in Shadows – Silvia Moreno-Garcia & Paula R. Stiles, eds. (Innsmouth Free Press)
  • Cassilda’s Song – Joseph S. Pulver, Sr., ed. (Chaosium)
  • Aickman’s Heirs – Simon Strantzas, ed. (Undertow)

En İyi Koleksiyon

  • Bone Swans, C.S.E. Cooney (Mythic Delirium)
  • Leena Krohn: Collected Fiction, Leena Krohn (Cheeky Frawg)
  • Skein and Bone, V.H. Leslie (Undertow)
  • Get in Trouble, Kelly Link (Random House)
  • Reality by Other Means: The Best Short Fiction of James Morrow, James Morrow (Wesleyan)
  • You Have Never Been Here, Mary Rickert (Small Beer)

En İyi Çizer

  • Richard Anderson
  • Galen Dara
  • Julie Dillon
  • Kathleen Jennings
  • Thomas S. Kuebler

Profesyonel Özel Ödülü

  • Neil Gaiman, Dave Stewart, & J.H. Williams III, for The Sandman: Overture (Vertigo)
  • Stephen Jones, for The Art of Horror (Applause Theatre & Cinema)
  • Robert Jordan, Harriet McDougal, Alan Romanczuk, & Maria Simons, for The Wheel of Time Companion (Tor)
  • Joe Monti, for contributions to the genre
  • Heather J. Wood, for Gods, Memes and Monsters: A 21st Century Bestiary (Stone Skin)

Amatör Özel Ödülü

  • Scott H. Andrews, for Beneath Ceaseless Skies
  • Jedediah Berry & Eben Kling, for The Family Arcana: A Story in Cards (Ninepin)
  • John O’Neill, for Black Gate
  • Alexandra Pierce & Alisa Krasnostein, for Letters to Tiptree (Twelfth Planet)
  • Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas, for Uncanny
  • Helen Young, for Tales After Tolkien Society
Universal, Frankenstein İçin Oyuncuyu Bulmuş Olabilir
Mouse Guard: Legends of the Guard Detayları Açıklandı