Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Diskdünya Serisinin 4. Kitabı “Mort” Çıktı

Diskdünya Serisinin 4. Kitabı “Mort” Çıktı

mort-terry-pratchett-banner

Terry Pratchett‘ın yazdığı, fantastik edebiyatın en başarılı örneklerinden olan Diskdünya serisi Delidolu Kitap tarafından yayınlanmaya devam ediyor.

Serinin en eğlenceli kitaplarından olan Mort, yıllar sonra yeniden raflarda yerini aldı.

Bu hikayede ÖLÜM’ün yanına çırak olarak verilen Mort isimli çocuğun komik hikayesine tanık oluyoruz. Aynı zamanda “Ölüm” anlamına gelen Mort ismi her ne kadar bir çocuğa yakışmasa da Mort, ÖLÜM’e kendisini sevdiriyor.

mort

Kitabın tanıtım yazısı şöyle;

Ysabell gülmeye çalıştı. İşe yaramadı.
“Sen Ölüm değilsin,” dedi, “yalnızca onun işini yapıyorsun.”
ÖLÜM’ÜN İŞİNİ HER KİM YAPIYORSA O ÖLÜM’DÜR. (…)
ADALET YOK, dedi Mort. YALNIZCA BİZ VARIZ.

Yakın geçmişte, sonsuzluğun büyülü evrenine uğurladığımız Sir Terry Pratchett’ın, dünya çapında 85 milyonun üzerinde satan 41 kitaplık, kültleşmiş “DiskDünya” serisi, Büyünün RengiFantastik Işık ve Eşit Haklar’ın ardından, Mort ile devam ediyor.

Mort-kapakNiran Elçi’nin pürüzsüz Türkçesi ve Delidolu Yayınları’nın özenli baskısıyla raflardaki yerini alan Mort’da, Pratchett, okurlarını Ölüm’ün ta kendisi ile tanıştırıyor…

Ölüm herkese gelir. Mort’a geldiğinde, bir iş teklif etti. “Bir torba dolusu çıngıraklı yılandan daha tehlikeli olan insanlardan biriydi” Mort, “Evrenin ardındaki mantığı keşfetmeye kararlıydı.” Ölmenin zorunlu olmadığı konusunda güvence verilince işi kabul etti. Ama daha kariyerinin başında Ölüm’ün çıraklığını yapmanın romantik özlemlerle uyuşmadığını öğrendi: İş işten geçmiş, aşk bacayı sarmıştı!

İlginizi Çekebilir  Bram Stoker'ın Kayıp Günlüğü Çıktı!

DiskDünya serisi, hayalgücünün sınırlarını zorlayan kurgusunun yanı sıra kuantum fiziğinden sanayi devrimine, popüler kültür klişelerinden HamletRüzgâr Gibi Geçti vb. edebiyat ve sinema klasiklerine uzanan değişik kültür unsurlarına saygı duruşunda bulunarak gerçek dünyadaki pek çok konuyla dalga geçmesini bilen göz kamaştırıcı bir edebiyat harikası…

“Kahraman barbarlar, öte dünyadan canavarlar, güzel prensesler ve ateş üfleyen ejderhalar; hepsi burada ama hiçbiri bildiğiniz gibi değil.”
– Publishers Weekly