Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Carl Sagan’ın Romanı Mesaj Yeniden Raflarda!

Carl Sagan’ın Romanı Mesaj Yeniden Raflarda!

carl-sagan-bannerü

Uzun süredir baskısı bulunmayan Carl Sagan‘ın efsane bilimkurgu romanı Mesaj, Say Yayıncılık aracılığıyla yeniden raflara giriş yaptı!

Bir bilim insanı olmasının ötesinde, bilimi insanlara sevdirmek amacıyla yıllarca çalışma yapan Carl Sagan’ın Mesaj (Contact) romanı bir süredir piyasada bulunmuyordu. 1987 yılında İnkilap Kitabevi’nin çalışmasıyla Türkçe’ye kazandırılan Mesaj, 1997 yılında Jodie Foster ve Matthew McConaughey gibi yıldızların oynadığı bir sinema filmine de uyarlanmıştı. Sagan’ın romanı gerçek bilimsel verilere arkasını dayayarak, evrenin ve insanın bu evrenin neresinde bulunduğuna dair çok önemli “mesajlar” vermekteydi.

Artık saltık bilimkurgu kitaplarından biri sayılan Mesaj’ı yeniden okuma ya da ilk defa sahip olma şansına Say Yayıncılık aracılığıyla sahipsiniz.

Kitabın tanıtım yazısı şöyle:carl-sagan-mesaj-kitap

Ellie daha önce yüz kere yaptığı gibi uçağın penceresinden aşağı bakıp Dünya’nın böyle 14 kilometre yüksekten uçan ve bizim gibi gözlere sahip bir dünya dışı yaratıkta nasıl bir izlenim yaratacağını düşünmeye başladı. Ortabatı’nın göz alabildiğine uzanan geniş arazisi, tarımsal ya da kentsel yerleşime göre kareler, dikdörtgenler ve dairelerle kesik kesikti; Güneybatı’nın şimdi üzerinde uçtukları bölgesinde ise yaşamın tek belirtisi dağların ve çöllerin arasından uzanan dümdüz bir çizgi. Daha ileri uygarlıklara sahip dünyaların sakinleri tarafından mı inşa edilmişlerdi acaba? Yoksa gerçekten ileri bir uygarlık tek bir iz bile bırakmaz mıydı yaşadığı yerde? Bir bakışta bizim akıllı varlıklar olarak evrimsel gelişmemizin neresinde olduğumuzu söyleyebilirler miydi?

Kendini uzaydan gelen radyo frekanslarını dinlemeye adayan Dr. Ellie Arroway yıllar süren araştırmalarının sonunda, tam vazgeçeceği sırada gizemli bir mesaj almaya başlar. Mesaj, Carl Sagan’ın anlatım gücü ile bilimsel hayallerini birleştirdiği muhteşem bir roman.

Say Yayıncılık son yıllarda Carl Sagan’ın birçok kitabını yeniden yayın programına soktu. Mesaj gibi bir mutlaka okunması gereken bir bilimkurgu kitabını edindikten sonra Sagan’ın diğer bilimsel kitaplarına da göz atıp, evren görüşünüzü daha da genişletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Yazarlar Sırlarını Paylaşıyor