Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Çağdaş Fantazya Yeniden Raflarda

Çağdaş Fantazya Yeniden Raflarda

cagdas-fantazya-banner

İletişim uzmanı ve araştırmacı Prof. Dr. Ünsal Oskay‘ın ilk olarak 1982 yılında yayınlanan “Çağdaş Fantazya” isimli eseri yeniden raflardaki yerini aldı.

Kitap son olarak 1994 yılında yayınlanmıştı ve baskısını bulmak da zordu. İnkılap Kitabevi, Çağdaş Fantazya kitabını yıllar sonra yeniden bastı.

Kitapta pek çok bilimkurgu, fantazya ve korku eseri ele alınıyor ve bu eserler üzerinden günümüzde yaşanan pek çok olay hakkında çıkarımlarda bulunuluyor. Bu nedenle, herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap olduğunu söyleyelim.

cagdas-fantazya-kapakKitabın arka kapak yazısı da Bülent Somay’a ait.

“Masallardaki canavarlar, insansı yaratıklar ve bildiğimiz şeylere benzemeyen yabancı yaratıklar, tıpkı bizim vadimize tutulmuş birer ayna olan en yakın yabancı vadi gibi, masalı üreten, dinleyen, yeniden üreten insana tutulmuş birer aynadır.”

Düşler, fantazyalar ve kahramanlık anlatılarına açılan bir kapı olan Çağdaş Fantazya, Ünsal Oskay’ın alt metin okumalarıyla bilim ile bilim dışı ayrımını muğlaklaştırıyor.

“Çağdaş Fantazya, konusunda Türkiye’de bir ilk. Edebiyat teorisinin, sanat ve iletişim sosyolojisinin, Marksist teorinin terimlerini alıp popüler kültüre, bilimkurguya, korku ve gerilim sinemasına uyguluyor. Ve bunu (hiç utanmadan ve sıkılmadan) 1983’te yapıyor. Herhalde böyle bir cesareti ancak Ünsal Hoca gösterebilirdi.”

İlginizi Çekebilir  Mind's Eye Theatre - Werewolf The Apocalypse Nihayet Geliyor!

– Bülent Somay

Kitabı hemen buradan satın alabilirsiniz.