Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Cabell’dan Cesur, Alaycı Bir İsyan; Jurgen: Bir Adalet Komedisi

Cabell’dan Cesur, Alaycı Bir İsyan; Jurgen: Bir Adalet Komedisi

Fantastik edebiyatın önemli isimlerini etkileyen James Branch Cabell‘ın Jurgen: Bir Adalet Komedisi adlı eseri, İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

James Branch Cabell, komik fantastiğin ve kaçış edebiyatının önemli isimlerinden olsa da Jurgen: Bir Adalet Komedisi, içerdiği çift anlamlı cümleler ve genel olarak tüm otoriter kurumlara karşı alaycı duruşu nedeniyle müstehcenlik suçlamasıyla mahkeme önünde yargılandı ve kitapların dağıtımı durdurulduğunda düşünce özgürlüğünün en muzip simgelerinden oldu.

Açılışından iki yıl sonra davayı kazanan James Branch Cabell, intikamını, kitabın yeni önsözüne karakteri Jurgen’i mahkemeye çıkardığı bir sahne ekleyerek aldı. Terry Pratchett, Neil Gaiman, Robert A. Heinlein gibi isimleri da etkileyen James Branch Cabell, çağdaşlarından Mark Twain, F. Scott Fitzgerald gibi isimlerin de saygısını kazanmıştı.

Jurgen: Bir Adalet Komedisi, kendini “fena hâlde zeki” diye tanımlayan, orta yaşlarda bir tüccar olan Jurgen’in hikâyesini anlatıyor. Kahramanımız bir kentaurun peşinden fantastik diyarlara, cennete ve cehenneme yaptığı yolculukta, var olmayan felsefecilerin, sanatçıların, var olmayan yapıtlarından alıntılar yaparak, cazibesini sonuna kadar kullanarak Arthur efsanesinin dünyasından Gölün Hanımı, Kraliçe Guinevere, Lancelot gibi isimlerle, Truvalı Helen’le hatta Şeytan’ın karısıyla bile tanışır. Ancak bu centilmen kahraman her karşılaştığı kişiye, özellikle de kadınlara adil davranmaktan asla vazgeçmez. Jurgen: Bir Adalet Komedisi, cesur, alaycı bir isyan. Kocaman kocaman mevkilerdeki adamlara nanik yapan serseri bir metin olarak tanımlanıyor.

“Çığır açan felsefe başyapıtlarından biri.”

Aleister Crowley

“Unutulmuş Amerikalı yazarlar arasında açık ama en sevdiğim Cabell’dir.”

Neil Gaiman

336 sayfalık eseri dilimize Elif Kadriye Özkılıç kazandırdı.

İlginizi Çekebilir  Serinin Beşinci Kitabında Elric, Rüya Diyarları'na Adım Atıyor

İyi okumalar.