Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Bram Stoker’ın Kayıp Günlükleri

Bram Stoker’ın Kayıp Günlükleri

bram-stoker-100

Gotik edebiyatın başyapıtlarından kabul edilen Dracula‘nın yaratıcısı Bram Stoker‘ın yeni yayımlanan “kayıp günlükleri” İrlandalı yazarın Dublin’deki gençlik yılları hakkında önemli bilgiler sunuyor.

The Lost Journal of Bram Stoker” adıyla İngiltere’de yayımlanan günlükler hakkında Amerika’da Huffington Post ve New Inquiry dergilerinde iki uzun yazı yayımlandı.

bram-stoker-lost-journalBenjamin Lazarus’un “Bram Stoker’ı Yeniden Ziyaret Etmek” başlıklı yazısında Stoker’ın 1871-1882 yılları arasındaki yaşantısına ışık düşüren günlüğün yazarın büyük torunu Noel Dobbs tarafından keşfedildiği ve büyük yeğeni Dacre Stoker tarafından yayımlandığı anlatılıyor. Stoker’ın tiyatro ve dönemin ünlü oyuncusu Henry Irving hakkındaki notlarının Dracula’yı anlamak için özellikle önemli olduğunu söyleyen Lazarus, Stoker’ın günlüklerinde yalnızlığının farkında duygusal bir genç olarak ortaya çıktığını belirtiyor.

New Inquiry dergisinde Kaya Genç imzasıyla yayımlanan “Tabuttan Çıkmak” başlıklı yazıdaysa Stoker’ın Dublin yıllarında ünlü yazar Oscar Wilde’la gizli bir rekabet yaşadığı, günlüklerin Stoker’ın Wilde’a karşı rekabet hissini olduğu kadar ona duyduğu gizli aşkı da yansıttığı söyleniyor.

Bram_Stoker_1906Wilde’ın evlenmeyi planladığı, yaşadığı dönemde Dublin’in en güzel kızı olarak kabul edilen Florence Balcombe’nin daha sonra Londra’daki oyunculuk kariyerine faydası olması amacıyla Stoker’la birlikte olmayı seçmesinin, bu iki erkek ve kadın arasında hayatları boyunca sürecek gizemli bir ilişkinin ortaya çıkmasına neden olduğunu belirten yazı, Dracula romanında da Jonathan Harker ve Renfield karakterlerinin takıntılı bir biçimde günlük tuttuklarını hatırlatıyor.

İlginizi Çekebilir  Kral Katili Güncesi Dizisi Yeni Yayıncısını Arıyor

20 Nisan’da ölümünün yüzüncü yılı dolayısıyla çeşitli etkinliklerle anılan Stoker’ın Dracula’sından Dario Argento’nun yaptığı yeni film uyarlaması Dracula 3D, Ekim ayında İspanya’da, Kasım’da İtalya’da gösterime girecek.