Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Bilimkurgunun Üstadı Ray Bradbury Hayatını Kaybetti!

Bilimkurgunun Üstadı Ray Bradbury Hayatını Kaybetti!

ray-bradbury-hayatini-kaybetti

Bilimkurgunun önemli yazarlarından, “Fahrenheit 451“, “The Martian Chronicles” (Mars Yıllıkları) gibi başyapıtlara imza atan Ray Bradbury, 91 yaşında yaşama veda etti.

Bilimkurgu edebiyatının büyük isimlerinden Ray Bradbury 91 yaşında Los Angeles’ta yaramızdan ayrıldı.

“Something Wicked This Way Comes”, “Fahrenheit 451“, “The Martian Chronicles” gibi romanları ile tanınan Bradbury, 20’den fazla tiyatro oyunu, senaryo kaleme aldı ve 400’ün üzerinde öyküye imza attı.

ray-bradbury22 Ağustos 1920 tarihinde, Illinois’te dünyaya gelen Bradbury, gençlik yıllarının çoğunu Waukegan’da bulunan Carnegie Kütüphanesi’nde geçirdi.

1938 yılından itibaren yazdığı öyküleri fanzinlere satarak para kazanmaya başlayan Bradbury, Los Angeles Bilimkurgu Cemiyeti’ne katılarak Robert A. Heinlein, Fredric Brown ve Jack Williamson gibi ustalarla tanıştı.

İlk kitabını 20 yaşında yayımlatan Bradbury, edebiyat tarihine damgasını vuran eserlere imza attı. Özellikle distopik ve belirsiz bir geleceği anlattığı başyapıtı “Fahrenheit 451” ile bilimkurgunun gerçekliğine dair en önemli örneklerden birini vererek ölümsüzleşti.

1947 yılında Marguerite McClure ile evlenen Bradbury bu evlilikten 4 kız çocuğu sahibi oldu.

İlginizi Çekebilir  Nazilerin Kitap Yaktığı Yerde Yasaklı Kitaplardan Yapılmış Parthenon Tapınağı

Huzur içinde uyu büyük usta. Eserlerinle daima hatırlanacaksın.