Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Bilimkurgu Yazarı Frederik Pohl Aramızdan Ayrıldı

Bilimkurgu Yazarı Frederik Pohl Aramızdan Ayrıldı

frederik-pohl-banner

Bilimkurgu edebiyatının önemli ismi, Amerikan bilimkurgusunun öncülerinden sayılan Frederik Pohl hayata gözlerini yumdu.

1919 yılında doğan ve 93 yaşında hayata gözlerini yuman usta yazar, arkasında etkilediği pek çok bilimkurgu okuru ve yazarı ile birlikte onlarca da eser bıraktı.

frederik-pohl-kitapÜlkemizde yayınlanan Uzay Tacirleri, Hukuk Gladyatörü ve Pısırıklar Çağıkitapları ile tanınan Frederik Pohl, Hugo ve Nebula Ödülleri de kazanmıştır. Pohl aynı zamanda SFWA’nın (Science Fiction and Fantasy Writers of America) sekizinci dönem başkanlığını yapmıştır. Kendisi, Bilimkurgunun Altın Çağı’nın son hayatta kalan temsilcisiydi.

Frederik Pohl biyografisi:

Amerikan bilimkurgu edebiyatının en verimli yazarlarından biri olan Frederik Pohl 1919 yılında doğmuştur. 1940’lı yılların başlarında Astonishing Stories ve Super Science Stories dergilerinin editörlüğünü yapmış ve “Altın Çağ”ın hazırlayıcılarından biri olmuştur. Bu dönemlerde sayısız takma ad kullanarak yazdığı öyküler vardır, ancak bir yazar olarak ilk ününü Kornbluth’la yaptığı ortak çalışmalarla kazanmıştır. Kornbluth’un ölümünden sonra da özellikle Jack Williamson’la ortak çalışmalar yapmış ve bu ikili “Starchild” (1964, 1965, 1969, Yıldız Çocuğu) üçlemesiyle ün kazanmıştır. 1950’li yılların sonlarına kadar daha ziyade bir kısa öykücü olarak bilinen Pohl’un tek başına yazdığı romanlar, özellikle 1960’lardan sonra yazarın gerçek ününe kavuşmasını sağlamıştır. 1976’da yazdığı Man Plus (İnsan-Üstü), bir yıl sonra Nebula Ödülü kazanmıştır. 1980’lerde yazdığı “Heechee” (Hiçi) üçlemesi ülkemizde Kavram Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Dünyalıların Gelişi (Cep Kitapları, 1993) ve Geleceğin Toplumları (Cep Kitapları, 1990) adlı derlemelerde de Pohl’un öyküleri yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir  Black Mirror Bölümleri Çizgi Roman Kapağına Dönüştü

Biz de büyük ustayı saygı ile anıyoruz.