Edebiyat

Bilimkurgu Klasikleri Serisinde Bir Ursula Le Guin Kitabı – Anlatış

1974’te yayımlanan Mülksüzler’in ardından Ursula K. Le Guin’in yazdığı son bilimkurgu romanı Anlatış, İthaki Yayınları – Bilimkurgu Klasikleri etiketiyle yayımlandı.

Usta yazar, bu eserinde din kavramını sorgularken bir yandan da politik bir bilimkurgu sunuyor.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle;

Karanlığın Sol Eli ve Sürgün Gezegeni gibi unutulmaz kitapların dahil olduğu Hainli Döngüsü’nün özenli bir parçası olan Anlatış, 1974’te yayımlanan Mülksüzler’in ardından Le Guin’in yazdığı ilk Ekumen ve şimdilik, yazarın kaleminden çıkmış son bilimkurgu romanı.

Bu kitapta Le Guin, çoğu eserinde olduğu gibi yine ötekilik ve iletişim gibi temalara eğilerek önyargılarımıza ayna tutuyor. “Din” kavramını sorguluyor ve son derece politik bir bilimkurgu sunuyor. Yine de Le Guin, tüm bunların ötesinde edebiyatın kendisine dönüyor, çünkü bu romanın odağında birçok önemli değeri simgeleyen bir kültür, usul usul sürdürülen bir gelenek var: Hikâye anlatıcılığı.

Edebiyat ve tarihle arası iyi olan Sutty, baskıcı bir rejimin altında değerlerin nasıl kaybolduğunu, tarihin nasıl silindiğini görmek, bu rejimin ulaşamadığı noktalardaki direnişi incelemek, efsanelerde bahsedilen hikâye anlatıcılarının dünyasını keşfetmek için Aka gezegeninde bir yolculuğa çıkar. Geride bıraktığı dünya ile vardığı dünya arasındaki farklar dehşete düşürücü, benzerlikler ise düşündürücüdür.

Anlatış, dinlemek, anlamak ve inanmakla, hakikati tanımlamaya çalışmakla ilgili bir yolculuk öyküsü.

“Le Guin Anlatış’ta kurgusunu hem şairane yazıyor hem de alegorinin derinliğiyle kusursuzca birleştiriyor.”
– Jonathan Lethem

Kemal Baran Özbek’in çevirisiyle yayınlanan 288 sayfalık Anlatış romanı raflarda yerini aldı. İyi okumalar.

İthaki Yayınları – Bilimkurgu Klasikleri

İlginizi Çekebilir  Kara Kule Filmi Kitapların Devamını Anlatacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu