Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Bilimkurgu Efsanesi Dune Serisi Yeniden Raflara Çıkıyor

Bilimkurgu Efsanesi Dune Serisi Yeniden Raflara Çıkıyor

dune-banner

Bilimkurgu edebiyatının en başarılı eseri olarak gösterilen, Frank Herbert‘ın Dune serisi yeniden raflara çıkıyor.

Son olarak Kabalcı Yayınları tarafından basılan kitaplar bir süredir piyasada yoktu, şimdi kitabın hakları İthaki Yayınları’na geçti ve seri yeniden raflarda yerini alacak!

İlk kitap 1965’te yayınlanmıştı ve aradan tam 50 yıl geçti. 50. yılını da kutlayan seri, yenilenmiş kapakları ve Dost Körpe‘nin çevirisi ile yayınlanacak.

Bilimkurgu Klasikleri başlığı altında yayınlanacak ilk kitap olan Dune, 18 Eylül‘de raflardaki yerini alacak.

Kitabın tanıtım yazısı şöyle;

En İyi Roman kategorisinde Hugo Ödülü
En İyi Roman kategorisinde Nebula Ödülü

Okurlar tarafından 20. yüzyılın en iyi bilimkurgu yapıtı seçilen Dune serisi, yepyeni kapakları ve gözden geçirilmiş çevirileriyle 50. yılında İthaki’de.

dune-kapakModern edebiyatın en epik mesih anlatılarından biri sayılan Dune, genç Paul Atreides’in hikâyesini anlatır. Atreides’in ailesi, evrendeki en önemli ve en değerli madde olan melanj ‘baharatının’ tek kaynağı olarak bilinen Arrakis gezegeninin kontrolünü kabul etmiştir. İmpatorluğun güçleri Arrakis’in kontrolü için birbirlerinin boğazına sarılırken, politika, din, ekoloji, teknoloji ve insani duyguların çok katmanlı, karmaşık etkileşiminden benzersiz bir hikâye doğacaktır.

İlginizi Çekebilir  Yalancılar ve Sevgililer'in Fantastik Rotasında Yolculuğa Davetlisiniz

Frank Herbert’ın yarattığı evren, yıllar boyunca milyonlarca okurun zihninde gerçekliğini kabul ettirdi ve bugün de ayakta.

İyi bir bilimkurgu ve iyi bir edebiyat yapıtı okumak isteyen herkesin yolu Dune serisinde birleşiyor… İthaki’nin yepyeni “Bilimkurgu Klasikleri” dizisi Dune efsanesiyle başlıyor…

“Yüzüklerin Efendisi dışında bu kitapla kıyaslanacak başka bir kitap yok.”
– Arthur C. Clarke

“Güçlü, inandırıcı ve usta işi.”
– Robert A. Heinlein

“Modern bilimkurgunun mihenk taşlarından biri.”
– Chicago Tribune

Kabalcı’nın bastığı gibi küçük formatta değil, bestseller kitapları büyüklüğünde olacak 712 sayfalık kitabın çevirisi Dost Körpe’ye, editörlüğü de Alican Saygı Ortanca’ya ait. Dune serisinin Frank Herbert tarafından yazılan diğer kitapları da yine İthaki Yayınları etiketiyle basılacak.

Frank Herbert’ın oğlu Brian Herbert, yazdığı fantastik türdeki eserleriyle de tanıdığımız Kevin J. Anderson ile birlikte Dune evrenini genişleterek devam ettiriyorlar. Bu ikilinin yazdığı seriler de yayınlanacak mı bilemiyoruz.

Bu arada İthaki’nin Bilimkurgu Klasikleri serisinin de yepyeni sürprizlerle ve harika kitaplarla devam edeceğini bizden duymuş olun! ;)

İlginizi Çekebilir  Hans Christian Andersen Ödülü’ne Türkiye'den İki Aday

Dune’un ön okumasına hemen buradan ulaşabilirsiniz. İlknokta üzerinden de indirimli olarak hemen satın alabilirsiniz.