Edebiyat

Belki De İnsanı Anlamak İçin, Önce Tanrıları Anlamak Gerekir – Ragnarök: Tanrıların Alacakaranlığı

Times’ın 1945’ten günümüze En İyi 50 İngiliz yazar arasında gösterdiği A.S. Byatt tarafından yazılan Ragnarök: Tanrıların Alacakaranlığı, İthaki tarafından yayınlandı.

Ragnarök: Tanrıların Alacakaranlığı‘nda; İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşadıklarına anlam vermeye çalışan küçük bir kız çocuğu, İskandinav mitolojisi üzerine bir kitap bulur ve savaşın yarattığı dehşetin ortasında bambaşka bir kıyametle karşı karşıya kalır.

İskandinav tanrıları Odin, Thor ve Freya’nın öldüğü, ay ve güneşin kurtlar tarafından yutulduğu İskandinav mitolojisindeki Ragnarök, namı diğer Tanrıların Alacakaranlığı’dır bu kıyamet.

Yalnızca böylesine büyük bir savaş ve yıkımdan sonra dünya yeni baştan başlayabilecek ve ölüm, yaşamı mümkün kılabilecektir. Belki de insanı anlamak için, önce tanrıları anlamak gerekir.

“İnsanların tanrıları tanımlamakta kullandığı sözcükler zincir ve pranga gibi kelimelerle ima etmek istedikleriyle aynıdır; ne de olsa dünyayı bütün halinde tutan ve kargaşa ile düzensizliğin dünyaya hâkim olmasını her daim engelleyen şey, tanrıların ta kendisiydi.”

“A.S: Byatt İskandinav mitolojisini dahiyane bir şekilde yeniden yorumluyor…” – Ursula K. Le Guin

184 sayfalık eseri Kemal Baran Özbek Türkçeye çevirdi.

Keyifle okuyun.

İlginizi Çekebilir  H.G. Wells’in Makaleleri Bu Kitapta Toplandı - Tüm Savaşları Bitirecek Savaş

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu