Edebiyat

“Baskısı Yok” Derdi Bitiyor!

Şimdi size bahsedeceğim şey bir bilimkurgu senaryosu gibi gelebilir. Yol üzerinde bir kitapçı tabelası görüyorsunuz ve içeri giriyorsunuz. Etrafta ne raf var ne de kitap. Duvarları pek çok kitap tanıtım posteri kaplamasına rağmen içerinde 3-5 kitap dışında kitap göremiyorsunuz. Biraz şaşkınlık içerisinde “Danışma” yazan bölüme doğru ilerliyorsunuz ve bankonun arkasındaki görevliye, uzun süredir aradığınız 1986 basımı kitabı soruyorsunuz. “Sistemden bir bakalım,” diyor size. Birkaç saniye sonra ise, “Evet elimizde var,” diyor. Siz sevinç içerisinde, “Görebilir miyim?” diyorsunuz ve görevli de size, “Eğer alacaksanız hemen basarız, siz bir kahve içip bizi bekleyin,” diyor…

Böyle bir konuşma artık mümkün. Amerika’da çıkan “Espresso Book Machine” isimli makine, insanların kitaplara dakikalar içerisinde ulaşmasını sağlıyor. Şu anda belirli pilot kitapçılarda uygulanmaya başlanan bu teknoloji ile kitap arama derdi son buluyor. Aradığınız bir kitabı hemen baskıya gönderiyorlar ve dakikalar içerisinde kitabınız sıcak sıcak elinize geliyor. Dünyanın en büyük yayınevlerinden olan HarperCollins yayınevi, 5000 kitabını Print-on-Demand hizmetine açmaya hazırlanıyor bile.

İlginizi Çekebilir  16. Tudem Edebiyat Ödülleri Başvuruları Başladı

Eğer bu cihaz yaygınlaşırsa yayınevleri kitap basmayıp sadece hazırlayacaklar. Kitap basım işi raflarında kitap olmayan kitapçıların üzerine kalacak. Matbaalar da artık davetiye basarlar.

Bu da ürünün videosu:

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu