Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Banks’in Kültür Serisi İlk Kitabı Phlebas’ı Hatırla ile Artık Türkçe

Banks’in Kültür Serisi İlk Kitabı Phlebas’ı Hatırla ile Artık Türkçe

Spekülatif kurgu ve ana akım edebiyatta eserler veren Iain M. Banks‘in Phlebas’ı Hatırla ile başlayan Kültür Serisi, İthaki Yayınları ile Türkçeye çevrildi.

Kariyerindeki ilk büyük çıkışını 1984 yılında yayımlanan Eşekarısı Fabrikası adlı kitabıyla yakalayan Iain M. Banks, ütopyacı bilimkurguyu Kültür Serisi kitaplarıyla devasa bir oyun sahnesine taşısa da ideolojilerle ilgili derdini, tarihsel bakış açısını asla kaybetmedi.

Usta yazarın bilimkurgunun en önemli yapıtlarından biri olarak kabul edilen serisinin ilk kitabı Phlebas’ı Hatırla‘da:

“Savaş galaksiye yayılmıştı. Kayıp milyarlarcaydı. Uydular, gezegenler, yıldızlar mahvoluşun eşiğindeydi. Hepsinin ardında ise tarihin başlangıcından beri birbiriyle kavgası devam eden fikirler vardı. İdirliler inançları için savaşıyorlardı; Kültür ise varoluş hakkını korumak için. Bu savaş prensiplerin savaşıydı. Teslim olmak söz konusu olamazdı.

Bu kozmik çatışmanın ortasında kalan ve bir Değişçin olan Horza ise belki de hayatının görevindeydi. Terk edilmiş bir Ölü Gezegeninin labirentlerinde, kaçak bir Zihin saklanıyordu. İdirliler de Kültür de sofistike bir yapay zekâ birimi olan Zihin’in peşindeydi. Horza makineler ve insanlardan oluşan bir mürettebatla o Zihin’i bulmak zorundaydı. Onun ve milyarların hayatı buna bağlıydı. Tek bir kişi koca bir galaksinin seyrini değiştirebilecek miydi?

Cevabı kolay olmayan soruların 600 sayfalık kitabı Phlebas’ı Hatırla‘yı M. Boran Evren dilimize çevirdi.

“Banks’in kitaplarından hiçbirini okumadıysanız, birini okuyun. Sonra bir başkasını… Kötü kitapları bile iyidir, iyileriyse hayret vericidir.”
– Neil Gaiman

“Banks bir fenomen… alışık olmadığımız caziplikte bir enerji ve zarafetle, katıksız bilimkurgu yazıyor.”
– William Gibson

Keyifle okuyun.

İlginizi Çekebilir  Star Wars: Episode VIII'in İsmi Sızdırıldı