Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Asimov’un Galaktik İmparatorluk Serisinden Üçüncü Kitap – Gökteki Çakıl Taşı

Asimov’un Galaktik İmparatorluk Serisinden Üçüncü Kitap – Gökteki Çakıl Taşı

Bilimkurgu edebiyatının önde gelen isimlerinden Isaac Asimov‘un Galaktik İmparatorluk serisinin üçüncü kitabı “Gökteki Çakıl Taşı” İthaki tarafından yayınlandı.

1950’li yılların başında, daha sonra en şöhretli serileri Vakıf ve Robot’a öncülük edecek Gelecek Tarihi öykülerini yazdıktan hemen sonra Isaac Asimov ilk romanlarını kaleme aldı. Artık hem okurlara hem de yayıncılık dünyasına kendini kabul ettirmiş büyük ustanın neredeyse tüm külliyatına egemen olan Galaktik İmparatorluk evreninin ilk uzun kurguları da böylece ortaya çıktı. Nükleer felaketin Dünya’yı yerle bir etmesinden binlerce yıl sonrasını anlatan Galaktik İmparatorluk serisi; insanlığın, galaktik medeniyet ve ilk Galaktik İmparatorluk’un doğuşuna uzanan yolculuğunun başlangıcı oldu. Serinin 3. kitabı Gökteki Çakıl Taşı‘nda;

“1949 yılında Joseph Schwartz, emekli, mutlu bir terziydi. Sonra bir anda kendini bambaşka bir zamanda buldu. Artık ilk Galaktik İmpartorluk’un en şaşaalı döneminde, Dünya’da çaresiz bir yabancıydı. Üstelik Dünya, galaksinin varoşu olarak görülüyordu, gökyüzünde bir çakıl taşıydı ve İmparatorluk’un 200 milyon gezegeni tarafından nefret edilen bir yerdi. Çünkü hiç kimse Dünya’nın, insanlığın doğduğu yer olduğuna inanmak istemiyordu. Joseph Schwartz, topraklarının çoğunun radyoaktiviteyle mahvolduğu, altmış yaşını aşan herkesin ötanazi yapmaya zorlandığı bu yoksul Dünya’da fena bir maceraya atılacaktı. Bir de şu sorun vardı tabii: Joseph Schwartz altmış iki yaşındaydı.”

İthaki Yayınları‘ndan çıkan 280 sayfalık Gökteki Çakıl Taşı‘nı M. İhsan Tatari dilimize çevirdi.

İlginizi Çekebilir  Torunlarınıza Saklayacağınız Türden Bir Tolkien Mirası!

Keyifli okumalar.