Anasayfa » FRPNET Edebiyat » Arrival Filminin Esinlendiği “Geliş” Kitabı Raflarda

Arrival Filminin Esinlendiği “Geliş” Kitabı Raflarda

Son yılların en başarılı bilimkurgu filmlerinden biri olarak nitelendirilen Arrival‘ın esinlendiği, Ted Chiang‘ın kaleme aldığı Geliş kitabı raflarda yerini aldı.

Bilirsiniz, kitaplardan uyarlanan filmler her zaman buz dağının görünen yüzü gibidir. Kitapta ise buz dağının tamamını görmek mümkün olur. Geliş kitabı da bize çok daha fazlasını sunuyor.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle;

“Geçmişte ve gelecekte gerçekleşen her olayın kaydını tutan bir vakayınamenin, Çağlar Kitabı’nın önünde duran bir kadın düşünün. Her ne kadar yazılanlar ışığın etkisiyle zamanla silinse de hâlâ devasa bir cilt bu. Kadın elinde bir büyüteçle insan cildi inceliğindeki sayfaları çevirmeye başlıyor; ta ki hayatının hikâyesini buluncaya dek… Geleceği bilenler onun hakkında konuşmazlar. Çağlar Kitabı’nı okuyanlar bunu asla itiraf etmezler.”

“Böylesine etkili bir filme (Geliş) dönüşen her öykünün sonunda dikkatimi kitaba, özgün kaynağa çeviririm. Ted Chiang yalın, aman vermeden ve ışık saçarak yazıyor.”
– Colson Whitehead

“Ted Chiang öylesine orijinal ki insanın ağzı açık kalıyor.”
– Junot Diaz

“Ted Chiang tam bir hazine. Kaleminden ne dökülse bir elmas gibi parlıyor.”
– Cory Doctorow

İlginizi Çekebilir  Orson Scott Card'ın "Ender Sürgünde" Kitabı Raflarda

MonoKL Yayınları’ndan çıkan 288 sayfalık kitabın çevirisi M. İhsan Tatari’ye ait. Herkese iyi okumalar. 

Arrival filmini daha iyi anlamak yazısında da bahsettiğimiz kitabı mutlaka okuyun. Arrival filmini sevdiyseniz bu kitaba bayılacaksınız.