Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » 2020 Hugo Ödülleri Finalistleri Açıklandı

2020 Hugo Ödülleri Finalistleri Açıklandı

Fantazya dünyasının en önemli ödüllerinden Hugo Ödülleri’nde adaylar belli oldu. 2020 Hugo Ödülleri ve 1945 Retrospektif Hugo Ödülleri finalistleri belli oldu.

Kazananlar 1 Ağustos’ta düzelenecek törende belli olacak. 2020 Hugo Ödülleri adayları şöyle sıralandı:

En İyi Roman

  • The City in the Middle of the Night – Charlie Jane Anders (Tor; Titan)
  • Gideon the Ninth – Tamsyn Muir (Tor.com Publishing)
  • The Light Brigade – Kameron Hurley (Saga; Angry Robot UK)
  • A Memory Called Empire – Arkady Martine (Tor; Tor UK)
  • Middlegame – Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
  • The Ten Thousand Doors of January – Alix E. Harrow (Redhook; Orbit UK)

En İyi Kısa Roman

  • “Anxiety Is the Dizziness of Freedom,” – Ted Chiang (Exhalation (Borzoi/Alfred A. Knopf; Picador)
  • The Deep – Rivers Solomon, Daveed Diggs, William Hutson & Jonathan Snipes (Saga Press/Gallery)
  • The Haunting of Tram Car 015 – P. Djèlí Clark (Tor.com Publishing)
  • In an Absent Dream – Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
  • This Is How You Lose the Time War – Amal El-Mohtar and Max Gladstone (Saga Press; Jo Fletcher Books)
  • To Be Taught, If Fortunate – Becky Chambers (Harper Voyager; Hodder & Stoughton)

En İyi Roman Öykü

  • “The Archronology of Love,” – Caroline M. Yoachim (Lightspeed, April 2019)
  • “Away With the Wolves,” – Sarah Gailey (Uncanny Magazine: Disabled People Destroy Fantasy Special Issue, September/October 2019)
  • “The Blur in the Corner of Your Eye,” – Sarah Pinsker (Uncanny Magazine, July-August 2019)
  • Emergency Skin – N.K. Jemisin (Forward Collection (Amazon))
  • “For He Can Creep,” – Siobhan Carroll (Tor.com, 10 July 2019)
  • “Omphalos,” – Ted Chiang (Exhalation (Borzoi/Alfred A. Knopf; Picador))

En İyi Kısa Hikaye

  • “And Now His Lordship Is Laughing,” – Shiv Ramdas (Strange Horizons, 9 September 2019)
  • “As the Last I May Know,” – S.L. Huang (Tor.com, 23 October 2019)
  • “Blood Is Another Word for Hunger,” – Rivers Solomon (Tor.com, 24 July 2019)
  • “A Catalog of Storms,” – Fran Wilde (Uncanny Magazine, January/February 2019)
  • “Do Not Look Back, My Lion,” – Alix E. Harrow (Beneath Ceaseless Skies, January 2019)
  • “Ten Excerpts from an Annotated Bibliography on the Cannibal Women of Ratnabar Island,” – Nibedita Sen (Nightmare Magazine, May 2019)

En İyi Seri

  • The Expanse – James S. A. Corey (Orbit US; Orbit UK)
  • InCryptid – Seanan McGuire (DAW)
  • Luna – Ian McDonald (Tor; Gollancz)
  • Planetfall Serisi – Emma Newman (Ace; Gollancz)
  • Winternight Trilogy – Katherine Arden (Del Rey; Del Rey UK)
  • Wormwood – Tade Thompson (Orbit US; Orbit UK)

En İyi Konu İle İlgili Çalışma

  • Becoming Superman: My Journey from Poverty to Hollywood – J. Michael Straczynski (Harper Voyager US)
  • Joanna Russ – Gwyneth Jones (University of Illinois Press (Modern Masters of Science Fiction))
  • The Lady from the Black Lagoon: Hollywood Monsters and the Lost Legacy of Milicent Patrick – Mallory O’Meara (Hanover Square)
  • The Pleasant Profession of Robert A. Heinlein – Farah Mendlesohn (Unbound)
  • “2019 John W. Campbell Award Acceptance Speech,” – Jeannette Ng
  • Worlds of Ursula K. Le Guin, yapımcı ve yönetimen Arwen Curry

En İyi Çizgi Hikaye

  • Die, Volume 1: Fantasy Heartbreaker – Kieron Gillen ve Stephanie Hans (Image)
  • LaGuardia – Yazar: Nnedi Okorafor, Çizer: Tana Ford, Renklendirme: James Devlin (Berger Books; Dark Horse)
  • Monstress, Volume 4: The Chosen – Yazar: Marjorie Liu, Çizer: Sana Takeda (Image)
  • Mooncakes – Wendy Xu ve Suzanne Walker (Oni Press; Lion Forge)
  • Paper Girls, Volume 6 – Yazar: Brian K. Vaughan, Çizer: Cliff Chiang, Renklendirme: Matt Wilson (Image)
  • The Wicked + The Divine, Volume 9: Okay – Kieron Gillen ve Jamie McKelvie (Image)

En İyi Film (Uzun Metraj)

  • Avengers: Endgame (Marvel Studios)
  • Captain Marvel (Walt Disney Pictures/Marvel Studios/Animal Logic (Australia))
  • Good Omens (Amazon Studios/BBC Studios/Narrativia/The Blank Corporation)
  • Russian Doll (Season One) (3 Arts Entertainment/Jax Media/Netflix/Paper Kite Productions/Universal Television)
  • Star Wars: The Rise of Skywalker (Walt Disney Pictures/Lucasfilm/Bad Robot)
  • Us (Monkeypaw Productions/Universal Pictures)
İlginizi Çekebilir  Captain Marvel İlklere İmza Atıyor

En İyi Film (Kısa Metraj)

  • The Good Place: “The Answer” – Yazar: Daniel Schofield, Yönetmen: Valeria Migliassi Collins (Fremulon/3 Arts Entertainment/Universal Television)
  • The Expanse: “Cibola Burn” – Yazar: Daniel Abraham & Ty Franck ve Naren Shankar, Yönetmen: Breck Eisner (Amazon Prime Video)
  • Watchmen: “A God Walks into Abar” – Yazar: Jeff Jensen ve Damon Lindelof, Yönetmen: Nicole Kassell (HBO)
  • The Mandalorian: “Redemption” – Yazar: Jon Favreau, Yönetmen: Taika Waititi (Disney+)
  • Doctor Who: “Resolution” – Yazar: Chris Chibnall, Yönetmen: Wayne Yip (BBC)
  • Watchmen: “This Extraordinary Being”, Yazar: Damon Lindelof ve Cord Jefferson, Yönetmen: Stephen Williams (HBO)

En İyi Editör (Kısa Yapıt)

  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • C.C. Finlay
  • Jonathan Strahan
  • Lynne M. Thomas ve Michael Damian Thomas
  • Sheila Williams

En İyi Editör (Uzun Yapıt)

  • Sheila E. Gilbert
  • Brit Hvide
  • Diana M. Pho
  • Devi Pillai
  • Miriam Weinberg
  • Navah Wolfe

En İyi Profesyonel Sanatçı

  • Tommy Arnold
  • Rovina Cai
  • Galen Dara
  • John Picacio
  • Yuko Shimizu
  • Alyssa Winans

En İyi Yarı-Profesyonel Yayın

  • Beneath Ceaseless Skies – Editor: Scott H. Andrews
  • Escape Pod – Editör: Mur Lafferty ve S.B. Divya
  • Fireside Magazine – Editör: Julia Rios
  • FIYAH Magazine of Black Speculative Fiction – Yazı İşleri Müdürü: Troy L. Wiggins, Editör: Eboni Dunbar, Brent Lambert, L.D. Lewis, Danny Lore, Brandon O’Brien ve Kaleb Russell
  • Strange Horizons – Vanessa Rose Phin, Catherine Krahe, AJ Odasso, Dan Hartland, Joyce Chng, Dante Luiz
  • Uncanny Magazine – Editör: Lynne M. Thomas ve Michael Damian Thomas

En İyi Fanzin

  • The Book Smugglers – Editor: Ana Grilo ve Thea James
  • Galactic Journey – Kurucu: Gideon Marcus, Editör: Janice Marcus
  • Journey Planet – Editor: James Bacon, Christopher J Garcia, Alissa McKersie, Ann Gry, Chuck Serface, John Coxon ve Steven H Silver
  • nerds of a feather, flock together – Editör: Adri Joy, Joe Sherry, Vance Kotrla ve The G
  • Quick Sip Reviews – Editör: Charles Payseur
  • The Rec Center – Editör: Elizabeth Minkel ve Gavia Baker-Whitelaw

En İyi Fan Yayını (Fancast)

  • Be The Serpent – Alexandra Rowland, Freya Marske ve Jennifer Mace
  • Claire Rousseau’nun YouTube kanalı – Claire Rousseau
  • The Coode Street Podcast – Jonathan Strahan ve Gary K. Wolfe
  • Galactic Suburbia – Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce ve Tansy Rayner Roberts
  • Our Opinions Are Correct – Annalee Newitz ve Charlie Jane Anders
  • The Skiffy and Fanty Show – Jen Zink ve Shaun Duke

En İyi Fan Yazar

  • Cora Buhlert
  • James Davis Nicoll
  • Alasdair Stuart
  • Bogi Takács
  • Paul Weimer
  • Adam Whitehead

En İyi Fan Sanatçı

  • Iain Clark
  • Sara Felix
  • Grace P. Fong
  • Meg Frank
  • Ariela Housman
  • Elise Matthesen

1945 Retrospektif Hugo Ödülleri Finalisleri

En İyi Roman

  • The Golden Fleece – Robert Graves (Cassell)
  • Land of Terror – Edgar Rice Burroughs (Edgar Rice Burroughs, Inc.)
  • “Shadow Over Mars” (The Nemesis from Terra) – Leigh Brackett (Startling Stories, Fall 1944)
  • Sirius: A Fantasy of Love and Discord – Olaf Stapledon (Secker & Warburg)
  • The Wind on the Moon – Eric Linklater (Macmillan)
  • “The Winged Man” – A.E. van Vogt and E. Mayne Hull (Astounding Science Fiction, May-June 1944)

En İyi Kısa Roman

  • “The Changeling” – A.E. van Vogt (Astounding Science Fiction, April 1944)
  • “A God Named Kroo” – Henry Kuttner (Thrilling Wonder Stories, Winter 1944)
  • “Intruders from the Stars” – Ross Rocklynne (Amazing Stories, January 1944)
  • “The Jewel of Bas” – Leigh Brackett (Planet Stories, Spring 1944)
  • “Killdozer!” – Theodore Sturgeon (Astounding Science Fiction, November 1944)
  • “Trog” – Murray Leinster (Astounding Science Fiction, June 1944)
İlginizi Çekebilir  "Ragnarök: Tanrıların Alacakaranlığı" Çıkıyor!

En İyi Roman Öykü

  • “Arena” – Fredric Brown (Astounding Science Fiction, June 1944)
  • “The Big and the Little” (“The Merchant Princes”) – Isaac Asimov (Astounding Science Fiction, August 1944)
  • “The Children’s Hour” – Lawrence O’Donnell (C.L. Moore and Henry Kuttner) (Astounding Science Fiction, March 1944)
  • “City” – Clifford D. Simak (Astounding Science Fiction, May 1944)
  • “No Woman Born” – C.L. Moore (Astounding Science Fiction, December 1944)
  • “When the Bough Breaks”- Lewis Padgett (C.L. Moore and Henry Kuttner) (Astounding Science Fiction, November 1944)

En İyi Kısa Hikaye

  • “And the Gods Laughed” – Fredric Brown (Planet Stories, Spring 1944)
  • “Desertion” – Clifford D. Simak (Astounding Science Fiction, November 1944)
  • “Far Centaurus” – A. E. van Vogt (Astounding Science Fiction, January 1944)
  • “Huddling Place” – Clifford D. Simak (Astounding Science Fiction, July 1944)
  • “I, Rocket” – Ray Bradbury (Amazing Stories, May 1944)
  • “The Wedge” (“The Traders”) – Isaac Asimov (Astounding Science Fiction, October 1944)

En İyi Seri

  • Captain Future – Brett Sterling
  • The Cthulhu Mythos – H. P. Lovecraft, August Derleth, and others
  • Doc Savage – Kenneth Robeson/Lester Dent
  • Jules de Grandin – Seabury Quinn
  • Pellucidar – Edgar Rice Burroughs
  • The Shadow – Maxwell Grant (Walter B. Gibson)

En İyi Konu İle İlgili Çalışma

  • Fancyclopedia – Jack Speer (Forrest J. Ackerman)
  • ’42 To ’44: A Contemporary Memoir Upon Human Behavior During the Crisis of the World Revolution – H.G. Wells (Secker & Warburg)
  • Mr. Tompkins Explores the Atom – George Gamow (Cambridge University Press)
  • Rockets: The Future of Travel Beyond the Stratosphere – Willy Ley (Viking Press)
  • “The Science-Fiction Field” – Leigh Brackett (Writer’s Digest, July 1944)
  • “The Works of H.P. Lovecraft: Suggestions for a Critical Appraisal” – Fritz Leiber (The Acolyte, Fall 1944)

En İyi Çizgi Hikaye

  • Buck Rogers: “Hollow Planetoid” – Dick Calkins (National Newspaper Service)
  • Donald Duck: “The Mad Chemist” – Carl Barks (Dell Comics)
  • Flash Gordon: “Battle for Tropica” – Alex Raymond (King Features Syndicate)
  • Flash Gordon: “Triumph in Tropica” – Alex Raymond (King Features Syndicate)
  • The Spirit: “For the Love of Clara Defoe” – Manly Wade Wellman, Lou Fine and Don Komisarow (Register and Tribune Syndicate)
  • Superman: “The Mysterious Mr. Mxyztplk” – Jerry Siegel and Joe Shuster (Detective Comics, Inc.)

En İyi Film (Kısa Metraj)

  • The Canterville Ghost – Yazar: Edwin Harvey Blum from a story by Oscar Wilde, Yönetmen: Jules Dassin (Metro-Goldwyn-Mayer (MGM))
  • The Curse of the Cat People – Yazar: DeWitt Bodeen, Yönetmen: Gunther V. Fritsch ve Robert Wise (RKO Radio Pictures)
  • Donovan’s Brain – Robert L. Richards from a story by Curt Siodmak, Yapımcı: William Spier (CBS Radio Network)
  • House of Frankenstein – Edward T. Lowe, Jr. from a story by Curt Siodmak, Yönetmen: Erle C. Kenton (Universal Pictures)
  • The Invisible Man’s Revenge – Yazar: Bertram Millhauser, Yönetmen: Ford Beebe (Universal Pictures)
  • It Happened Tomorrow – Dudley Nichols ve René Clair, Yönetmen: René Clair (Arnold Pressburger Films)

En İyi Editör (Kısa Yapıt)

  • John W. Campbell, Jr.
  • Oscar J. Friend
  • Mary Gnaedinger
  • Dorothy McIlwraith
  • Raymond A. Palmer
  • W. Scott Peacock

En İyi Profesyonel Sanatçı

  • Earle Bergey
  • Margaret Brundage
  • Boris Dolgov
  • Matt Fox
  • Paul Orban
  • William Timmins

En İyi Fanzin

  • The Acolyte – Editör: Francis T. Laney ve Samuel D. Russell
  • Diablerie – Editör: Bill Watson
  • Futurian War Digest – Editör: J. Michael Rosenblum
  • Shangri L’Affaires – Editör: Charles Burbee
  • Voice of the Imagi-Nation – Editör: Forrest J. Ackerman ve Myrtle R. Douglas
  • Le Zombie – Editör: Bob Tucker ve E.E. Evans

En İyi Fan Yazar

  • Fritz Leiber
  • Morojo/Myrtle R. Douglas
  • J. Michael Rosenblum
  • Jack Speer
  • Bob Tucker
  • Harry Warner, Jr.