Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » 2020 Dünya Fantezi Ödülleri Finalistleri Belli Oldu

2020 Dünya Fantezi Ödülleri Finalistleri Belli Oldu

World Fantasy Convention, 2020 Dünya Fantezi Ödülleri finalistlerini açıkladı. Her yıl bir önceki yılın en iyi fantastik kurgu eserlerinin seçildiği Dünya Fantezi Ödülleri‘nin bu seneki törenleri Covid-19 salgını nedeniyle dijital olarak gerçekleştirilecek.

Bu yılki teması Fairyland was Nothing Like This (Masallar Diyarı Böyle Birşey Değildi) olarak seçilirken, 2020 Dünya Fantezi Ödülleri‘nin onur konukları Stephen Gallagher, Anne Groell, David Cherry, C.J. Cherryh, Cindy Pon ve Stephen Graham Jones oldu.

Karen Joy Fowler ve Rowena Morrill‘e de Yaşam Boyu Başarı Ödülü verilecek olan dijital etkinlik 29 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek.

Gwenda Bond, Galen Dara, Michael Kelly, Victor LaValle ve Adam Roberts‘tan oluşan jürinin belirlediği finalistlerin tam listesi şöyle:

En İyi Roman

  • Queen of the Conquered, by Kacen Callender (Orbit)
  • The Ten Thousand Doors of January, by Alix E. Harrow (Redhook Books/Orbit UK)
  • The Raven Tower, by Ann Leckie (Orbit)
  • Gideon the Ninth, by Tamsyn Muir (Tor.com)
  • The Memory Police, by Yoko Ogawa (trans.Stephen Snyder) (Pantheon/Harvill Secker)

En İyi Kısa Roman

  • “The Butcher’s Table,” by Nathan Ballingrud (Wounds: Six Stories From the Border of Hell)
  • Desdemona and the Deep, by C.S.E. Cooney (Tor.com)
  • In an Absent Dream, by Seanan McGuire (Tor.com)
  • The Deep, by Rivers Solomon with Daveed Diggs, William Hutson and Jonathan Snipes (Saga Press/Hodder & Stoughton UK)
  • Silver in the Wood, by Emily Tesh (Tor.com)
İlginizi Çekebilir  "Sisteki Yakut" Çıktı!

En İyi Kısa Kurgu

  • “For He Can Creep,” by Siobhan Carroll (Tor.com, July 10, 2019)
  • “Read After Burning,” by Maria Dahvana Headley, (A People’s Future of the United States)
  • “The Blur in the Corner of Your Eye,” by Sarah Pinsker (Uncanny Magazine, July-Aug. 2019)
  • “Blood is Another Word For Hunger,” by Rivers Solomon (Tor.com, July 24, 2019)
  • “Postlude to the Afternoon of a Faun,” by Jerome Stueart (The Magazine of Fantasy & Science Fiction, Mar./Apr. 2019)
  • “Everyone Knows That They‘re Dead. Do You?,” by Genevieve Valentine (The Outcast Hours)

En İyi Antoloji

  • Echoes: The Saga Anthology of Ghost Stories, edited by Ellen Datlow (Saga Press)
  • The Outcast Hours, edited by Mahvesh Murad & Jared Shurin (Solaris)
  • The Mythic Dream, edited by Dominik Parisien & Navah Wolfe (Saga Press)
  • New Suns: Original Speculative Fiction by People of Color, edited by Nisi Shawl (Solaris)
  • The Big Book of Classic Fantasy, edited by Ann and Jeff VanderMeer (Vintage Books)

En İyi Koleksiyon

  • Homesick: Stories, by Nino Cipri (Dzanc Books)
  • Song For the Unraveling of the World: Stories, by Brian Evenson (Coffee House Press)
  • Unforeseen, by Molly Gloss (Saga Press)
  • A Lush and Seething Hell: Two Tales of Cosmic Horror, by John Hornor Jacobs (Harper Voyager)
  • Sooner or Later Everything Falls Into the Sea: Stories by Sarah Pinsker (Small Beer Press)
İlginizi Çekebilir  2018 Hugo Ödülleri Kazananları Açıklandı

En iyi Sanatçı

  • Tommy Arnold
  • Galen Dara
  • Julie Dillon
  • Wendy Froud
  • Kathleen Jennings

Özel Ödül – Profesyonel

  • C. C. Finlay, for F&SF editing
  • Leslie Klinger, for The New Annotated H. P. Lovecraft: Beyond Arkham (Liveright)
  • Ellen Oh, for We Need Diverse Books
  • Ebony Elizabeth Thomas, for The Dark Fantastic: Race and the Imagination from Harry Potter to the Hunger Games (New York University Press)
  • Sheree Renée Thomas, for contributions to the genre

Özel Ödül – Profesyonel Olmayan

  • Bodhisattva Chattopadhyay, Laura E. Goodin and Esko Suoranta, for Fafnir – Nordic Journal of Science Fiction and Fantasy Research
  • Michael Kelly, for Undertow Publications and The Year’s Best Weird Fiction
  • Jonathan Strahan & Gary K. Wolfe, for the Coode Street Podcast
  • Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas, for Uncanny Magazine
  • Terri Windling, for Myth & Moor