Anasayfa » FRPNET Edebiyat » 2019 İngiliz Fantezi Ödülleri Kazananları Açıklandı

2019 İngiliz Fantezi Ödülleri Kazananları Açıklandı

İngiliz Fantezi Ödülleri‘nin 2019 yılı kazananları belli oldu. İngiliz Fantezi Topluluğu (British Fantasy Society) tarafından 15 yıldır dağıtılan İngiliz Fantezi Ödülleri‘nde adaylar 14 dalda yarıştı.

İskoçya‘nın Glasgow şehrinde gerçekleştirilen FantasyCon 2019‘daki törende İngiliz Fantezi Ödülleri sahiplerini buldu. En İyi Fantastik Roman Ödülü, The Bitter Twins adlı eseri ile Jen Williams‘ın oldu. Catriona Ward‘ın Little Eve romanı, En İyi Korku Romanı seçildi. En İyi Film/TV Yapımı Ödülünü Phil Lord ve Rodney Rothman‘ın Spider-Man: Into the Spider-Verse‘i kazandı. Özel Ödül olarak bilinen Karl Edward Wagner Ödülü ise İngiliz bilimkurgu yazarı Ian Whates‘e verildi.

İşte İngiliz Fantezi Ödülleri Adayları ve Kazananların Tam Listesi…

En İyi Fantastik Roman (Robert Holdstock Ödülü)

  • The Bitter Twins – Jen Williams (Headline)
  • Empire of Sand – Tasha Suri (Orbit)
  • Foundryside – Robert Jackson Bennett (Jo Fletcher Books)
  • The Green Man’s Heir – Juliet E McKenna (Wizard’s Tower Press)
  • The Loosening Skin – Aliya Whiteley (Unsung Stories)
  • Priest of Bones – Peter McLean (Jo Fletcher Books)

En İyi Korku Romanı (August Derleth Ödülü)

  • Little Eve – Catriona Ward (W&N)
  • The Cabin at the End of the World – Paul Tremblay (Titan Books)
  • The Way of the Worm – Ramsey Campbell (PS Publishing)
  • Wolf’s Hill – Simon Bestwick (Snowbooks)

En İyi Yeni Yazar (Sydney J Bounds Ödülü)

  • Tasha Suri – Empire of Sand (Orbit)
  • Tomi Adeyemi – Children of Blood and Bone (Macmillan Children’s Books)
  • Cameron Johnston – The Traitor God (Angry Robot)
  • RF Kuang – The Poppy War (HarperVoyager)
  • Marian Womack – Lost Objects (Luna Press Publishing)
  • Micah Yongo – Lost Gods (Angry Robot)

En İyi Kısa Roman

  • The Tea Master and the Detective – Aliette de Bodard (Subterranean Press)
  • Binti: The Night Masquerade – Nnedi Okorafor (Tor.com)
  • “Breakwater” – Simon Bestwick (Tor.com)
  • The Land of Somewhere Safe – Hal Duncan (NewCon Press)
  • The Last Temptation of Dr Valentine – John Llewellyn Probert (Black Shuck Books)
  • The Only Harmless Great Thing – Brooke Bolander (Tor.com)

En İyi Kısa Kurgu

  • “Down Where Sound Comes Blunt” – GV Anderson (F&SF March/April 2018)
  • “Her Blood the Apples, Her Bones the Trees” – Georgina Bruce (The Silent Garden: A Journal of Esoteric Fabulism)
  • “In the Gallery of Silent Screams” – Carole Johnstone & Chris Kelso (Black Static #65)
  • “A Son of the Sea” – Priya Sharma (All the Fabulous Beasts)
  • “Telling Stories” – Ruth EJ Booth (The Dark #43)
  • “Thumbsucker” – Robert Shearman (New Fears 2)

En İyi Derleme

  • Year’s Best Weird Fiction, Vol. 5, ed. Robert Shearman & Michael Kelly (Undertow Publications)
  • The Devil and the Deep: Horror Stories of the Sea, ed. Ellen Datlow (Night Shade Books)
  • Humanagerie, ed. Sarah Doyle & Allen Ashley (Eibonvale Press)
  • New Fears 2, ed. Mark Morris (Titan Books)
  • This Dreaming Isle, ed. Dan Coxon (Unsung Stories)

En İyi Koleksiyon

  • All the Fabulous Beasts – Priya Sharma (Undertow Publications)
  • The Future is Blue – Catherynne M Valente (Subterranean Press)
  • How Long ‘til Black Future Month? – NK Jemisin (Orbit)
  • Lost Objects – Marian Womack (Luna Press Publishing)
  • Octoberland – Thana Niveau (PS Publishing)
  • Resonance & Revolt – Rosanne Rabinowitz (Eibonvale Press)

En İyi Kurgu Dışı

  • Noise and Sparks – Ruth EJ Booth (Shoreline of Infinity)
  • The Evolution of African Fantasy and Science Fiction – Francesca T Barbini (Luna Press Publishing)
  • The Full Lid – Alasdair Stuart (alasdairstuart.com/the-full-lid)
  • Ginger Nuts of Horror (www.gingernutsofhorror.com)
  • Les Vampires – Tim Major (PS Publishing)

En İyi Bağımsız Yayıncı

  • Unsung Stories
  • Fox Spirit Books
  • Luna Press Publishing
  • NewCon Press

En İyi Dergi / Sürekli Yayın

  • Uncanny Magazine
  • Black Static
  • Gingernuts of Horror
  • Interzone
  • Shoreline of Infinity

En İyi Seslendirme

  • Breaking the Glass Slipper (www.breakingtheglassslipper.com)
  • Bedtime Stories for the End of the World (endoftheworldpodcast.com)
  • Blood on Satan’s Claw – Mark Morris (Bafflegab)
  • PodCastle (podcastle.org)
  • PsuedoPod (pseudopod.org)

En İyi Çizgi Roman / Grafik Roman

  • Widdershins, Vol. 7 – Kate Ashwin
  • 100 Demon Dialogues – Lucy Bellwood (Toonhound Studios)
  • B.P.R.D. Hell on Earth, Vol. 1 – Mike Mignola, John Arcudi, Guy Davis, Tyler Crook & Dave Stewart (Dark Horse)
  • Hellboy: The Complete Short Stories, Vol. 1 – Mike Mignola (Dark Horse)
  • The Prisoner – Robert S Malan & John Cockshaw (Luna Press Publishing)
  • Saga #49-54 – Brian K Vaughan & Fiona Staples (Image Comics)

En İyi Sanatçı

  • Vince Haig
  • David Rix
  • Daniele Serra
  • Sophie E Tallis

En İyi Film / Televizyon Yapımı

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse, Phil Lord & Rodney Rothman
  • Annihilation, Alex Garland
  • Avengers: Infinity War, Christopher Markus & Stephen McFeely
  • Black Panther, Ryan Coogler & Joe Robert Cole
  • The Haunting of Hill House, Mike Flanagan
  • Inside No. 9, series 4, Steve Pemberton & Reece Shearsmith

Karl Edward Wagner Ödülü

  • Ian Whates