Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » 2018 Hugo Ödülleri Kazananları Açıklandı

2018 Hugo Ödülleri Kazananları Açıklandı

Fantastik ve bilimkurgu edebiyatının en önemli ödüllerinden Hugo Ödülleri‘nin 2018 yılı kazananları belli oldu.

Birbirinden başarılı ve dikkat çeken eserlerin finalde yer aldığı 2018 Hugo Ödülleri, California’da gerçekleştirilen 76. Dünya Bilimkurgu Konferansı’nda sahiplerini buldu.

2018 yılı En İyi Roman adayları arasında ülkemizde de eserlerini Türkçe olarak okuyabildiğimiz John Scalzi, Ann Lackie ve Kim Stanley Robinson gibi değerli isimler bulunuyordu. 2018 En İyi Roman Hugo Ödülü’nü The Stone Sky ile N.K. Jemisin kazanırken, En İyi Kısa Roman Hugo Ödülü ise Martha Wells’in All Systems Red adlı eserine verildi. En İyi Konu İle İlgili Çalışma Hugo Ödülünü de No Time to Spare: Thinking About What Matters adlı çalışma ile merhum Ursula K. Le Guin kazandı.

1953 yılından bu yana fantastik ve bilimkurgu türünün en iyilerinin seçildiği yarışmanın 2018 yılı kazananları şöyle sıralandı:

En İyi Roman

The Stone Sky, by N.K. Jemisin (Orbit)
The Collapsing Empire, by John Scalzi (Tor)
New York 2140, by Kim Stanley Robinson (Orbit)
Provenance, by Ann Leckie (Orbit)
Raven Stratagem, by Yoon Ha Lee (Solaris)
Six Wakes, by Mur Lafferty (Orbit)

En İyi Kısa Roman

All Systems Red – Martha Wells (Tor.com Publishing)
“And Then There Were (N-One),” – Sarah Pinsker (Uncanny, March/April 2017)
Binti: Home – Nnedi Okorafor (Tor.com Publishing)
The Black Tides of Heaven – JY Yang (Tor.com Publishing)
Down Among the Sticks and Bones – Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
River of Teeth – Sarah Gailey (Tor.com Publishing)

En İyi Roman Öykü

“The Secret Life of Bots,” – Suzanne Palmer (Clarkesworld, September 2017)
“Children of Thorns, Children of Water,” – Aliette de Bodard (Uncanny, July-August 2017)
“Extracurricular Activities,” – Yoon Ha Lee (Tor.com, February 15, 2017)
“A Series of Steaks,” – Vina Jie-Min Prasad (Clarkesworld, January 2017)
“Small Changes Over Long Periods of Time,” – K.M. Szpara (Uncanny, May/June 2017)
“Wind Will Rove,” – Sarah Pinsker (Asimov’s, September/October 2017)

En İyi Kısa Hikaye

“Welcome to your Authentic Indian Experience™,” by Rebecca Roanhorse (Apex, August 2017)
“Carnival Nine,” by Caroline M. Yoachim (Beneath Ceaseless Skies, May 2017)
“Clearly Lettered in a Mostly Steady Hand,” by Fran Wilde (Uncanny, September 2017)
“Fandom for Robots,” by Vina Jie-Min Prasad (Uncanny, September/October 2017)
“The Martian Obelisk,” by Linda Nagata (Tor.com, July 19, 2017)
“Sun, Moon, Dust” by Ursula Vernon, (Uncanny, May/June 2017)

En İyi Konu İle İlgili Çalışma

No Time to Spare: Thinking About What Matters, by Ursula K. Le Guin (Houghton Mifflin Harcourt)
Crash Override: How Gamergate (Nearly) Destroyed My Life, and How We Can Win the Fight Against Online Hate, by Zoe Quinn (PublicAffairs)
Iain M. Banks (Modern Masters of Science Fiction), by Paul Kincaid (University of Illinois Press)
A Lit Fuse: The Provocative Life of Harlan Ellison, by Nat Segaloff (NESFA Press)
Luminescent Threads: Connections to Octavia E. Butler, edited by Alexandra Pierce and Mimi Mondal (Twelfth Planet Press)
Sleeping with Monsters: Readings and Reactions in Science Fiction and Fantasy, by Liz Bourke (Aqueduct Press)

En İyi Çizgi Roman

Monstress, Volume 2: The Blood, written by Marjorie M. Liu, illustrated by Sana Takeda (Image Comics)
Black Bolt, Volume 1: Hard Time, written by Saladin Ahmed, illustrated by Christian Ward, lettered by Clayton Cowles (Marvel)
Bitch Planet, Volume 2: President Bitch, written by Kelly Sue DeConnick, illustrated by Valentine De Landro and Taki Soma, colored by Kelly Fitzpatrick, lettered by Clayton Cowles (Image Comics)
My Favorite Thing is Monsters, written and illustrated by Emil Ferris (Fantagraphics)
Paper Girls, Volume 3, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang, colored by Matthew Wilson, lettered by Jared Fletcher (Image Comics)
Saga, Volume 7, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Fiona Staples (Image Comics)

En İyi Film (Uzun Metraj)

Wonder Woman
Blade Runner 2049
Get Out
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Thor: Ragnarok

En İyi Film (Kısa Metraj)

The Good Place: “The Trolley Problem,”
Black Mirror: “USS Callister,”
“The Deep” [song] Doctor Who: “Twice Upon a Time,”
The Good Place: “Michael’s Gambit,”
Star Trek: Discovery: “Magic to Make the Sanest Man Go Mad,”

En İyi Editör (Kısa Yapıt)

Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
John Joseph Adams
Neil Clarke
Lee Harris
Jonathan Strahan
Sheila Williams

En İyi Editör (Uzun Yapıt)

Sheila E. Gilbert
Joe Monti
Diana M. Pho
Devi Pillai
Miriam Weinberg
Navah Wolfe

En İyi Profesyonel Sanatçı

Sana Takeda
Galen Dara
Kathleen Jennings
Bastien Lecouffe Deharme
Victo Ngai
John Picacio

En İyi Yarı-Profesyonel Yayın

Uncanny Magazine
Beneath Ceaseless Skies
The Book Smugglers
Escape Pod
Fireside Magazine
Strange Horizons

En İyi Fanzin

File 770 – Mike Glyer
Galactic Journey – Gideon Marcus
Journey Planet – Team Journey Planet
nerds of a feather, flock together – The G, Vance Kotrla ve Joe Sherry
Rocket Stack Rank – Greg Hullender ve Eric Wong
SF Bluestocking – Bridget McKinney

En İyi Fan Yayını

Ditch Diggers – Mur Lafferty ve Matt Wallace
The Coode Street Podcast – Jonathan Strahan ve Gary K. Wolfe
Fangirl Happy Hour – Ana Grilo ve Renay Williams
Galactic Suburbia – Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce ve Tansy Rayner Roberts
Sword and Laser – Veronica Belmont ve Tom Merritt
Verity! – Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas ve Tansy Rayner Roberts

En İyi Fan Yazar

Sarah Gailey
Camestros Felapton
Mike Glyer
Foz Meadows
Charles Payseur
Bogi Takács

En İyi Fan Sanatçı

Geneva Benton
Grace P. Fong
Maya Hahto
Likhain (M. Sereno)
Spring Schoenhuth
Steve Stiles

En İyi Edebiyat Serisi

World of the Five Gods – Lois McMaster Bujold (Harper Voyager / Spectrum Literary Agency)
The Books of the Raksura – Martha Wells (Night Shade)
The Divine Cities – Robert Jackson Bennett (Broadway)
InCryptid – Seanan McGuire (DAW)
The Memoirs of Lady Trent – Marie Brennan (Tor US / Titan UK)
The Stormlight Archive – Brandon Sanderson (Tor US / Gollancz UK)

En İyi Yeni Yazar – The John W. Campbell Ödülü

Rebecca Roanhorse
Katherine Arden
Sarah Kuhn
Jeannette Ng
Vina Jie-Min Prasad
Rivers Solomon

En İyi Genç Yetişkin Kitap – Dünya Bilimkurgu Derneği (The World Science Fiction Society) Ödülü

Akata Warrior – Nnedi Okorafor (Viking)
The Art of Starving – Sam J. Miller (HarperTeen)
The Book of Dust: La Belle Sauvage – Philip Pullman (Knopf)
In Other Lands – Sarah Rees Brennan (Big Mouth House)
A Skinful of Shadows – Frances Hardinge (Macmillan UK / Harry N. Abrams US)
Summer in Orcus – yazan: T. Kingfisher (Ursula Vernon), çizen: Lauren Henderson (Sofawolf Press)

Ya Ciri, Star Wars Evrenine Yolculuk Ettiyse?
She-Ra'nın Yeni Karakterlerinden Biri, Dungeons and Dragons'tan Geldi