Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » 2018 Dünya Fantezi Ödülü Finalistleri Açıklandı

2018 Dünya Fantezi Ödülü Finalistleri Açıklandı

Aralarında Yaşam Boyu Başarı Ödülü için aday gösterilen Charles de Lint ve Elizabeth Woolheim‘ın da bulunduğu 2018 Dünya Fantezi Ödülü (The World Fantasy Award) finalistleri belli oldu.

Fantastik edebiyatın en prestijli ödülleri arasında bulunan ve 9 dalda verilen bu özel ödülün 2018 yılı kazananları, 1-4 Kasım tarihleri arasında Baltimore’da düzenlenecek olan World Fantasy Convention‘da duyurulacak. Bu yılın temaları, “Port in a Storm” ve 200’üncü yılını kutlayan Mary Shelley’nin Frankenstein’ı olacak.

2017 ve 2018 yıllarında yayınlanan eserler arasından iki aşamalı oylama ile finale kalan adayları değerlendiren jüride; David Anthony Durham, Christopher Golden Juliet E. McKenna, Charles Vess ve Kaaron Warren yer aldı.

EN İYİ ROMAN

  • The City of Brass – S. A. Chakraborty (Harper Voyager)
  • Ka: Dar Oakley in the Ruin of Ymir – John Crowley (Saga Press)
  • The Strange Case of the Alchemist’s Daughter – Theodora Goss (Saga Press)
  • Spoonbenders – Daryl Gregory (Bond Street Books CA/Knopf US/Riverrun UK)
  • The Changeling – Victor LaValle (Spiegal & Grau)
  • Jade City – Fonda Lee (Orbit)

EN İYİ UZUN KURGU (10 bin – 40 bin kelime arasındakiler)

  • The Teardrop Method – Simon Avery (TTA Press)
  • In Calabria – Peter S. Beagle (Tachyon Publications)
  • Mapping the Interior – Stephen Graham Jones (Tor.com)
  • Passing Strange – Ellen Klages (Tor.com)
  • The Black Tides of Heaven – JY Yang (Tor.com)

EN İYİ KISA KURGU (10 bin kelimenin altındakiler)

  • “Old Souls” – Fonda Lee (Where the Stars Rise: Asian Science Fiction and Fantasy)
  • “Welcome to Your Authentic Indian Experience™” – Rebecca Roanhorse (Apex Magazine, Aug. 2017)
  • “The Birding: A Fairy Tale” – Natalia Theodoridou (Strange Horizons, Dec. 18, 2017)
  • “Clearly Lettered in a Mostly Steady Hand” – Fran Wilde (Uncanny Magazine, Sept.-Oct. 2017)
  • “Carnival Nine” – Caroline Yoachim (Beneath Ceasless Skies, May 11, 2017)

EN İYİ ANTOLOJİ

  • The New Voices of Fantasy, edited by Peter S. Beagle and Jacob Weisman (Tachyon Publications)
  • Black Feathers: Dark Avian Tales, edited by Ellen Datlow (Pegasus Books)
  • The Book of Swords, edited by Gardner Dozois (Bantam Books US/Harper Voyager UK)
  • The Djinn Falls in Love and Other Stories, edited by Mahvesh Murad & Jared Shurin (Solaris)
  • The Best of Subterranean edited by William Schafer (Subterranean Press)

EN İYİ KOLEKSİYON

  • Wicked Wonders – Ellen Klages (Tachyon Publications)
  • Her Body and Other Parties – Carmen Maria Machado (Graywolf Press)
  • Down and Out in Purgatory: The Collected Stories of Tim Powers – Tim Powers (Baen Books)
  • Tender – Sofia Samatar (Small Beer Press)
  • The Emerald Circus – Jane Yolen (Tachyon Publications)

EN İYİ ÇİZER

  • Gregory Manchess
  • Victo Ngai
  • Omar Rayyan
  • Rima Staines
  • Fiona Staples

ÖZEL ÖDÜL – PROFESYONEL

  • Harry Brockway, Patrick McGrath, and Danel Olson – Writing Madness (Centipede Press)
  • C. C. Finlay – F&SF editing
  • Irene Gallo – Art Direction at Tor Books and Tor.com
  • Greg Ketter – DreamHaven Books
  • Leslie Klinger – The New Annotated Frankenstein (Liveright Publishing Corp.)

ÖZEL ÖDÜL – AMATÖR

  • Scott H. Andrews, for Beneath Ceaseless Skies: Literary Adventure Fantasy
  • Justina Ireland and Troy L. Wiggins – FIYAH: Magazine of Black Speculative Fiction
  • Khaalidah Muhammad-Ali and Jen R Albert – PodCastle
  • Ray B. Russell and Rosalie Parker – Tartarus Press
  • Lynne M. Thomas and Michael Damian Thomas – Uncanny Magazine

YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ

  • Charles de Lint
  • Elizabeth Wollheim
Andrew Lincoln'ün The Walking Dead'de Son Sezonu Olacak
Bilim İnsanları Mars'ta Su Bulduklarını Açıkladı