Son Haberler
Anasayfa » FRPNET Edebiyat » 2013 Nebula Ödülleri Adayları Açıklandı

2013 Nebula Ödülleri Adayları Açıklandı

nebula-awards-banner

Amerikan Bilimkurgu ve Fantastik Yazarlar Birliği (Science Fiction and Fantasy Writers of America) tarafından her yıl verilen Nebula Ödülleri’nin bu yılki adayları açıklandı.

2013 yılında yayınlanmış eserlerden oluşan adayların kazanan isimleri, 15-18 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan 49. SFWA Yıllık Nebula Ödülleri Haftasonu etkinliğinde belli olacak.

Kazanan eserler, Amerikan Bilimkurgu ve Fantastik Yazarlar Birliği üyelerinin oyları ile belirlenecek. İşte 2013 Nebula Ödülleri adayları olan eserler

nebula-awardsEn İyi Roman (Best Novel)

  • We Are All Completely Beside Ourselves, Karen Joy Fowler (Marian Wood)
  • The Ocean at the End of the Lane, Neil Gaiman (Morrow; Headline Review)
  • Fire with Fire, Charles E. Gannon (Baen)
  • Hild, Nicola Griffith (Farrar, Straus and Giroux)
  • Ancillary Justice, Ann Leckie (Orbit US; Orbit UK)
  • The Red: First Light, Linda Nagata (Mythic Island)
  • A Stranger in Olondria, Sofia Samatar (Small Beer)
  • The Golem and the Jinni, Helene Wecker (Harper)

En İyi Kısa Roman (Best Novella)

  • ‘‘Wakulla Springs,’’ Andy Duncan & Ellen Klages (Tor.com 10/2/13)
  • ‘‘The Weight of the Sunrise,’’ Vylar Kaftan (Asimov’s 2/13)
  • ‘‘Annabel Lee,” Nancy Kress (New Under the Sun)
  • ‘‘Burning Girls,’’ Veronica Schanoes (Tor.com 6/19/13)
  • ‘‘Trial of the Century,’’ Lawrence M. Schoen (lawrencemschoen.com, 8/13; World Jumping)
  • Six-Gun Snow White, Catherynne M. Valente (Subterranean)
İlginizi Çekebilir  Bilimkurgu Klasikleri'nde Muhteşem Bir Kitap - Kaplan! Kaplan!

En İyi Romansı Metin (Best Novelette)

  • ‘‘Paranormal Romance,’’ Christopher Barzak (Lightspeed 6/13)
  • ‘‘The Waiting Stars,’’ Aliette de Bodard (The Other Half of the Sky)
  • ‘‘They Shall Salt the Earth with Seeds of Glass,’’ Alaya Dawn Johnson (Asimov’s 1/13)
  • ‘‘Pearl Rehabilitative Colony for Ungrateful Daughters,’’ Henry Lien (Asimov’s 12/13)
  • ‘‘The Litigation Master and the Monkey King,’’ Ken Liu (Lightspeed 8/13)
  • ‘‘In Joy, Knowing the Abyss Behind,’’ Sarah Pinsker (Strange Horizons 7/1 – 7/8/13)

En İyi Kısa Hikaye (Best Short Story)

  • ‘‘The Sounds of Old Earth,’’ Matthew Kressel (Lightspeed 1/13)
  • ‘‘Selkie Stories Are for Losers,’’ Sofia Samatar (Strange Horizons 1/7/13)
  • ‘‘Selected Program Notes from the Retrospective Exhibition of Theresa Rosenberg Latimer,’’ Kenneth Schneyer (Clockwork Phoenix 4)
  • ‘‘If You Were a Dinosaur, My Love,’’ Rachel Swirsky (Apex 3/13)
  • ‘‘Alive, Alive Oh,’’ Sylvia Spruck Wrigley (Lightspeed 6/13)

Dramatik Sunum için Ray Bradbury Ödülü (Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation)

  • Doctor Who: ‘‘The Day of the Doctor’’ (Nick Hurran, director; Steven Moffat, writer) (BBC Wales)
  • Europa Report (Sebastián Cordero, director; Philip Gelatt, writer) (Start Motion Pictures)
  • Gravity (Alfonso Cuarón, director; Alfonso Cuarón & Jonás Cuarón, writers) (Warner Bros.)
  • Her (Spike Jonze, director; Spike Jonze, writer) (Warner Bros.)
  • The Hunger Games: Catching Fire (Francis Lawrence, director; Simon Beaufoy & Michael Arndt as Michael deBruyn, writers) (Lionsgate)
  • Pacific Rim (Guillermo del Toro, director; Travis Beacham & Guillermo del Toro, writers) (Warner Bros.)
İlginizi Çekebilir  Brandon Sanderson'ın Savaşkıran Kitabı Tekinsiz Dostluklar, Karanlık Entrikalar ve Tehlikeli Büyülerle Dolu

Genç Yetişkin Bilimkurgu ve Fantastik Kurgu için Andre Norton Ödülü (Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy)

  • The Coldest Girl in Coldtown, Holly Black (Little, Brown; Indigo)
  • When We Wake, Karen Healey (Allen & Unwin; Little, Brown)
  • Sister Mine, Nalo Hopkinson (Grand Central)
  • The Summer Prince, Alaya Dawn Johnson (Levine)
  • Hero, Alethea Kontis (Harcourt)
  • September Girls, Bennett Madison (Harper Teen)
  • A Corner of White, Jaclyn Moriarty (Levine)