Conan

Afgulistan

conan-logo

“Afgulistan’a tehlikeli bir yol..”

Güneydoğu Himalaya dağ zincirinde bir bölge olan Afgulistan, şeflerinin hükmündeki köylerde göcebe hayatı yaşayan, yasadışı Afguli’lerin yurdudur.

İlgili Makaleler

Afguli savaşçılar gibi, saldırgan kabile üyeleri de Hiborya Çağı dönemince bilinen bir atasözüne esin kaynağı olmuştur. “Afgulistan’a tehlikeli bir yol”. Afguli dağlıları, diğer silahlarla birlikte Tulwar ve yaklaşık bir metre uzunluğunda Zhaibar bıçağı kullanırlar. Afgulistan ülkesi, Ghulistan’ın (Bu bölgede kurulu başka bir dağınık krallık) yalnız güneydoğu kısmını kaplar.Oysa Ghulistan Güney Himalaya Dağlarının tamamına hakim dağ oymakları tarafından mesken tutulmuş en geniş bölge olarak bilinir.

Büyük Ghulistan’ın Galzai, Wazuli, Zaibari, ve Khurakzai’yi de içine alan bu diğer boyları, olasılıkla Afguli kökenli başka kollar olarak bilinir. Afgulistan’ın büyük şehirleri yoktur. Ama büyük kabileler vardır. Ülke genelinde dağınık bir şekilde bulunan bu kabileler arasında da kimi zaman iç çatışmalar yaşanmaktaydı.

Nöbet tutan Afguli savaşçılar.

Bölgenin Krallar Yoluna (doğudan-batıya Aquilonia’ya kadar uzanan ticaret yolu) yakınlığı uzun zaman tedirginlik oluşturmuş, ama bölgede Turan krallığının büyük bir devlet haline gelmeye başlamasıyla yolun güvenliği sağlanmıştı. Afguli akınları ve saldırılarıda büyük ölçüde azalmıştı.

Afgulistan bölgesinden çok zorunlu olmadıkça, hiçbir kervan geçmezdi. Özellikle bölgede otori eksikliği çok hissedilmekteydi. Komşuları ile hiçbir ticari ilişki içerisinde olmayan Afguliler geçimlerini genelde hayvancılık ile sağlamaktaydılar. Tarım çok önem taşımasada bazı Afguli boylarınca yapılırdı. Afguliler ülke sınırları dışına pek çıkmamışlardır.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.