FRPNet

FRPNet Hanına hoş geldiniz.
Sistem saati: 01 Ekm 2014 17:14

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 141 ileti ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sonraki

Ejderhalar...
Vardı. 44%  44%  [ 46 ]
Yoktu. 36%  36%  [ 38 ]
Ne söylesem yalan olur-bilmiyorum- 20%  20%  [ 21 ]
Toplam oy : 105
Yazar Mesaj
 İleti başlığı: Ejderhalar Var mı Yok mu?
İletiTarih: 01 Nis 2008 17:53 
Level 14
Level 14
Kullanıcı avatarı

Sizce Ejderhalar,eskiden var mıydı?Zira dinazorlarla aralaında bazı benzerlikler var.

-H. David Thoreau

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı:
İletiTarih: 01 Nis 2008 18:13 
Teknik Kender
Kullanıcı avatarı

sen ne düşünüyon bu konuda?

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı:
İletiTarih: 01 Nis 2008 18:20 
Level 14
Level 14
Kullanıcı avatarı

Dedim ya!Dinazorlarla aralarında büyük benzerlikler var.Ben,sizin de fikirlerinizi alıp ona göre karar vermek istiyorum.Zaten bu konuyu,Fantastik Dünyadan Haberler-Ejderha Bilimi Başlığı altında biraz tartıştık.Ardından ben shoutbox a link verdim.Siz ne düşünüyorsunuz diye...Mustafa isimli zat-ı muhterem,bir anket açmamı önerdi ben de açayım dedim ve açtım.

Keri,bir şey izlememizi tavsiye etti-dur adını not alayım-.

Ben de açtım anketi...

-H. David Thoreau

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı:
İletiTarih: 01 Nis 2008 18:22 
Mitolojik Mod
Mitolojik Mod
Kullanıcı avatarı

Ejderler tabi ki vardir yaşamışlardir hala da yaşamaya devam ediyorlar...Evet dinazorlara da benziyorlar hem de fazlasıyla

Resim

Guns don't kill people, magic missiles do!

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı:
İletiTarih: 01 Nis 2008 18:24 
Teknik Kender
Kullanıcı avatarı

abi benim de bilgi eksikliğim var demek ki bu konuda. şimdi benim bildiğim kadarıylan bizim ejder dediğimiz yaratıkla kurgu dünyasındaki ejderhalar çok farklı. yazarlar sadece tiplerinden biraz esinlenmiş. hani yılan vari. zehir felan hesabı. yoksa ne bilem bi red dragon, bi gem dragon ... mümkün mü yaf böle bişi :S

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı:
İletiTarih: 01 Nis 2008 18:26 
Level 14
Level 14
Kullanıcı avatarı

İşte ben de onu diyorum ya!Benzerlikleri fazla,acaba evrim falan mı geçirdi dinazorlar,yada ejderhalar da değiştiler?

-H. David Thoreau

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı:
İletiTarih: 01 Nis 2008 18:35 
Mitolojik Mod
Mitolojik Mod
Kullanıcı avatarı

Bu arada benim kastım fantastik öyle uçan, kaçan, ağzından ateş fırlatan ejderhalar değil...Çok eskiden beri varolan şu komodo ejderi..Tamam bu hayvanin da nefesi (Nefesi olmasa da ağzındaki salya) son derece zararlı ve can yakıcı (çok teknik bişiydi hatırladğım kadarıyla envai çeşit zararlı bakteri, zehir falan taşıyordu salyada) ama hiç uçtuğu görülmemiş..En iyi ihtimalle ağaca tırmanır yani o da karın doyurmak için

Fantastik ejderhalara gelince...Onların tamamiyle kişilerin uydurması olduğunu düşünüyorum..Ha tabi düşünmekle kalmiyor; hani kanıt, hani kemik, hani fosil diye uyuzluk da ediyorum "vardır" diyenlere..

Fakat hayal mahsülü de olsa gayet güzel yaratıklar o ayrı.

Guns don't kill people, magic missiles do!

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı:
İletiTarih: 01 Nis 2008 18:48 
Level 5
Level 5
Kullanıcı avatarı

eğer evrime inanıyorsanız , mutasyona inaniyorsanız ejderlere de inanmanız gerekir, ayrıca asya da bayramlarda şölenlerde hala ejder kostümü giyer 4-5 adam böyle oynatırlar onu renkli renkli, dans ettirirler ejderi onların inançlarına göre ejderler kutsal varlıklar, ejderlerde diğer bi çok canlı türü gibi evrim geçirdiler bence ve nesilleri tükendi sonuçta dünyanın tarihine baktığınız zaman 8 milyardan fazla bir tarihi var ve ejderha tarzına yakında pek çok dinazor kemikleri ve kalıntıları da bulunmuş, bana sorarsanız dinazorların ataları olabilir ejderler, evrim geçirmiştir kimisi uçan kuş şeklinde dinazor olmuş, kimisi t-rex tarzı olmuştur diye düşünüyorum ben, tabii 7 milyar sene öncesini kim araştırıp bulacak orası ayrı konu

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı:
İletiTarih: 01 Nis 2008 18:53 
Level 14
Level 14
Kullanıcı avatarı

Ben de hafiften senin gibi düşünüyorum Kilgore...Ama elimde kesin kanıtlar olmadan da yargıya varmak istemiyorum.

-H. David Thoreau

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı:
İletiTarih: 01 Nis 2008 22:53 
Teknik Kender
Kullanıcı avatarı

ya gençlik yapmayın etmeyin. Ejderha dediğin bi inanç sistemi deildir ki. İnanırsın inanmazsın. hem zati yanlış hatılamıyorsam güneş sistemi 4,5 milyar yaşında mı neydi. dünyanın 7 milyar yıl önceki hali mi var.

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı:
İletiTarih: 02 Nis 2008 00:03 
Genel Mod
Genel Mod
Kullanıcı avatarı

Ejderhaları andıran zeki olmayan canlıların yaşamış olması muhtemel. Tip olarak benzeyen dinozorlar olduğu doğru. dinozorların bazı türleri kuşlara evrimleşmiş olduğu gerçeği de var. Fakat fantastik edebiyatta bahsi geçen zeki ejderhaların yaşayıp soyunun tükendiğini söylemek kesinlikle mantıklı olmayacaktır. Çünkü belirli bir zeka seviyesini aşan türler artık evrimle soyları tükenemeyecek türlerdir. İnsan ırkının soyu bu noktadan sonra evrimle değil kendi başlarına açacakları bir felaketle tükenir ancak. Ha dersiniz ejderhalara neden bu olmuş olmasın. Olmuış olamaz. Sebebi ise çok basit. Ejderha kavramı mitolojide geçmekte olan bir kavramdır. Uzak doğu ejderleriyle avrupa ejderhaları çok büyük farklılıklar gösterirler. sadece isimleri benzer bunun dışında ortak nokta bulunması bile çok zordur. Neyse günümüz insanblarının mitolojisinde bulunan bir canlının bir felaketle soyunun tükenmiş olması mümkün değildir. Çünkü günümüzde ejderhalara ait bir fosil vb. bulunmuyorsa bunun anlamı bu mitolojilerin ortaya çıktığı dönemlerde de olmadığıdır. Bu durumda ejderha denilen canlıyı diğer bi rçok mitolojik yaratık gibi (Elfler, troller, orklar vb.) insanoğlu hayal gücüyle yaratmıştır. Yani evrim bilimi vasıtasıyla ejderha varlığını sorgularsak sonuç kesinlikle hayırdır.

Diğer yandan Ejderhalar mitolojilerde büyülü varlıklar olarak geçerler. Bu açıdan ejderhaların varlıklarını sorgular isek konu büyüye inanıp inanmamaya doğru eğilim gösterir ki bilimsel bir tartışma olmaktan çıkıp inanç tartışmasına döner ki bu da hiç bir yere ulaşmaz.

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı:
İletiTarih: 02 Nis 2008 00:26 
eğer evrim teorisi var diyorsa ejderha yoktur. tabii bu evrim teorisini reddeden bendenizin görüşü.

Sayfa başı

İleti başlığı:
İletiTarih: 02 Nis 2008 01:11 
Genel Mod
Genel Mod
Kullanıcı avatarı

bu konudaki düşüncelerimi merak edenler daha önce başka bir sayfada yazmış olduğum yazıya bakabilirler.

http://www.frpnet.net/Inn-Of-FrpNet/vie ... ght=#82854

Günün en parlak ışığı, deliliğin en derin gecesidir.
Onu bilmek hastalık;
görmek körlük demektir;

O hem aydınlığıdır insanın, hem de gölgesidir karanlığın
O hilekar gerçekliktir.
O ABRAXAS'ın ta kendisidir.

(VII Sermones ad Mortuos'tan derleme)

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı:
İletiTarih: 02 Nis 2008 01:40 
Genel Mod
Genel Mod
Kullanıcı avatarı

Linkini vermiş olduğun başlıktaki yazını dikkatle okudum. Teorinden yola çıkarsak (aslında tam anlamıyla teori değil tabi bilimsel yorum demek daha doğru) Genel olarak hiç bir şeyin yokluğunu iddi edemeyiz. Fakat tabi ki şu anda bu konuyla ilgili yorumlarımızı elimizdeki bilimsel verilere dayanarak kati bir şekilde yapacağız. İleride bir gün bulgularımızı yalanlayan bir şeyler keşfedilirse de yanılmış olduğumuzu kabul edeceğiz. Temelde bir şeyleri doğru kabul etmezsek üzerilerine yeni taşlar koyamayız. Einstein'ın bulguları Newton fiziğinin bir çok yönünün yanlış daha doğrusu ciddi anlamda eksik olduğunu göstermiştir. Fakat o da Newton temellerinden yola çıkarak bu bilgilere ulaşmıştır. Bu bağlamda şu anki bilimsel veri seviyemizle rahatlıkla söyleyebiliriz ki Fantastik Edebiyatta tasvir edilmiş anlamda ejderhalar yaşamamıştır. Ta ki bunun tersini gösteren bir veri ortaya çıkana kadar.

Sayfa başı
 Profile bak  

İleti başlığı:
İletiTarih: 02 Nis 2008 01:59 
Genel Mod
Genel Mod
Kullanıcı avatarı

benim söylemeye calıştığım da buydu zaten.

Lakin bana bu mesajı gönderdiğinin iletisi gelene dek senin bir önceki mesajına quote yazıyordum.Aynı fikirde olduğumuza göre devam etmeme gerek yok.

Yalnız şu eklentiyi yapmayı gerekli görüyorum.
Bilim sadece pozitif bilimlerden( temel ölçütleri; gözlenen ve ölçülebilen olayların iletilebilmesi ve başkalarınca tekrarlanabilmesinin mümkün olduğu bilimler;kimya,fizik gibi)- ibaret değildir.

metafizik unsurları da inceleyen bilim dalları mevcuttur.

Bir de büyü konusunda bir şeyler söylemek istiyorum

Kuran-ı kerim'de dahi büyünün varlığından bahseder ve büyüyü yasak kılar Bakara suresi ayet 102 konuyla alakalıdır.

belki efsane olarak işitmişsindir babilde sınav olan Harut ve Marut isimli melekler vardır.
Aynı ayette onlardan ve büyüden şöyle söz edilir:

...................................
Süleyman'ın mülküne dair, şeytanların uydurup takip ettikleri şeylerin ardına düştüler. Halbuki Süleyman küfretmedi. Fakat o şeytanlar küfrettiler. İnsanlara sihir ve Babil'de Harut ve Marut adlı iki melek üzerine indirilen şeyleri öğretiyorlardı. Halbuki o ikisi, 'Biz ancak bir imtihan için gönderildik. Sakın büyü yapmaya cevaz verip de kafir olma' demedikçe bir kimseye öğretmezlerdi. İşte bunlardan, kişi ile karısının arasını ayıracak şeyler öğreniyorlardı. Fakat Allah'ın izni olmadıkça bununla kimseye zarar verebilir durumda değillerdi. Kendilerine zarar verecek, faydası dokunmayacak birşey öğreniyorlardı. Andolsun ki, onu her kim satın alırsa, ahirette onun bir nasibi olmadığını gayet iyi biliyorlardı. Fakat canlarını sattıkları o şey ne kötüdür, keşke bunu bilselerdi ..

Günün en parlak ışığı, deliliğin en derin gecesidir.
Onu bilmek hastalık;
görmek körlük demektir;

O hem aydınlığıdır insanın, hem de gölgesidir karanlığın
O hilekar gerçekliktir.
O ABRAXAS'ın ta kendisidir.

(VII Sermones ad Mortuos'tan derleme)

Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 141 ileti ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz

Arama:
Git: